Grabowo. Gminne obchody Dnia Strażaka

sobota, 4 maja 2019 r., 19:11
fot. AL

W sobotnie popołudnie strażacka brać z gminy Nowa Karczma uczciła swojego patrona św. Floriana. Uroczysta akademia odbyła się w Grabowie. Podczas niej podziękowano strażakom za bezinteresowną i ofiarną służbę oraz odznaczono tych szczególnie zasłużonych. Uroczystość była też okazją do poświęcenia nowego nabytku druhów z Grabowa.

Ochotnicy stawiają się na każdy dźwięk syreny bez względu na porę dnia i nocy. Są zawsze tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy. Ofiarnie i bezinteresownie, narażając własne zdrowie i życie, ratują mienie, zdrowie i życie ludzkie. Idą tam, skąd inni uciekają. Tak, jak ich patron - św. Florian, nie są obojętni na krzywdę drugiego człowieka. I to właśnie przypadający 4 maja Dzień Strażaka jest okazją do podziękowania im za ich bohaterskość i poświęcenie oraz przypomnienia roli, jaką odgrywają w lokalnej społeczności.

W sobotę dzień swojego patrona uczcili strażacy z gminy Nowa Karczma. Obchody te tradycyjnie rozpoczęto mszą świętą, podczas której druhowie modlili się za zmarłych druhów oraz dziękowali za szczęśliwe powroty z akcji i prosili o dalsze łaski. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przybyli na plac przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowie, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Podczas niej w kierunku druhów padło wiele słów uznania i podziękowań za ich codzienną trudną i niebezpieczną służbę.

- Dziękuję wam za aktywność w niesieniu pomocy wszystkim tym osobom, której jej potrzebowali i to nie tylko z terenu naszej gminy, ale również spoza niej. Dziękuję wam także za tę aktywność społeczną, bo dużo mówi się o akcjach ratowniczo-gaśniczych, a przecież wspieracie też różne przedsięwzięcia kulturalne, społeczne. Warto podkreślić, że udział społeczności w ochotniczych straży pożarnej wciąż wzrasta, co bardzo cieszy i jest dowodem na to, że wasza służba jest ceniona i szanowana - podkreślał wójt gminy Nowa Karczma Andrzej Pollak.

- W dniu naszego święta, choć wy, ochotnicy, macie do niego większe prawo, życzę wam wszystkiego tego, czego sobie wymarzycie, abyśmy z akcji zawsze wracali cali, zdrowi i bezpieczni. Życzę szczęśliwego i radosnego świętowania - dodawał bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

Uroczystość była też sposobnością do odznaczenia zasłużonych druhów. Złotym Medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" odznaczeni zostali Tadeusz Ebertowski i Marek Bruniecki, Brązowym Medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" Szymon Willich. Odznaką Strażak Wzorowy uhonorowany został natomiast Konrad Zwara.

Nie bez powodu w tym roku gospodarzem gminnych obchodów Dnia Strażaka była jednostka OSP Grabowo Kościerskie. Podczas uroczystej akademii odbyło się bowiem poświęcenie ich nowego nabytku - samochodu bojowego. Jego zakup był możliwy dzięki wsparciu sponsorów - Marcina Mielewczyka oraz Adama i Marcina Dyszer - do których powędrowały specjalne podziękowania.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.