Zwycięzcy wojewódzkiego etapu turnieju wiedzy pożarniczej wyłonieni

sobota, 27 kwietnia 2019 r., 16:09
fot. AL

Przeszli eliminacje gminne, wykazali się wiedzą na etapie powiatowym, a w sobotę zmierzyli się z najlepszymi z najlepszych w Pomorskiem. W Zespole Szkól w Łubianie odbył się bowiem wojewódzki etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Zwycięzcy będą reprezentować Pomorze w finale krajowym.

Wszyscy ci, którzy dotarli do etapu wojewódzkiego, najpierw musieli pokonać kolegów ze swojej szkoły, a później zmierzyć się z rówieśnikami ze swojej gminy. Na powiatowym etapie zaś starli się ze sobą najlepsi spośród wszystkich gmin. Z tego grona wyłoniono reprezentację na etap wojewódzki, który odbył się w sobotę w Zespole Szkół w Łubianie.

Celem turnieju, który organizowany jest już od ponad 40 lat, jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie przeciwpożarowej w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwo, w szczególności propagowanie wśród młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem ratowniczo-gaśniczym, wiedzy na temat technik pożarniczych i organizację ochrony przeciwpożarowej, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

Wszyscy zawodnicy pomorskiego etapu zaprezentowali wysoki poziom. A wśród pytań, z którymi musieli się zmierzyć znalazły się takie, jak: Na jakiej podstawie działa Ochotnicza Straż Pożarna?, Kto jest patronem strażaków?, Jakie rozróżniamy rodzaje gaśnic?, Jaki jest podział wozów bojowych ze względu na ich masę? Jakie czynniki musza zaistnieć, by doszło do pożaru?, Co decyduje o gotowości bojowej Ochotniczej Straży Pożarnej?, czy W jaki sposób zabezpiecza się nieczynne stacje paliw? Z większością tych pytań przyszli adepci pożarnictwa poradzili sobie bez większych problemów.

Laureaci dwóch pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach będą reprezentowali Pomorze w finale ogólnopolskim, który pod koniec maja na południu Polski.

W oczekiwaniu na wyniki uczestnic turnieju mieli okazję zwiedzić Zakład Porcelany Stołowej Lubiana.

Organizatorem turnieju byli Zarząd Wojewódzki ZOSP RP w Gdańsku, Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Łubianie.

Wyniki etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej:

Kategoria 10-13 lat:
1. miejsce - Paweł Zaborowski - powiat kartuski
2. miejsce - Tomasz Agatowski - powiat lęborski
3. miejsce - Martyna Ostrowska - powiat gdański
4. miejsce - Dawid Stefanowski - powiat kościerski
5. miejsce - Zuzanna Szlagowska - powiat bytowski

Kategoria 14-16 lat:
1. miejsce - Amelia Zabrocka - powiat bytowski
2. miejsce - Agata Dettlaff - powiat pucki
3. miejsce - Jakub Drewing - Gdańsk
4. miejsce - Kuba Gajewski - Gdynia

Kategoria 17-19 lat:
1. miejsce - Michał Lisek - powiat starogardzki
2. miejsce - Maksymilian Penkowski - powiat kartuski
3. miejsce - Amelia Karcz - powiat tczewski
4. miejsce - Mateusz Rosa - powiat chojnicki
5. miejsce - Karol Sieracki - powiat malborski

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.