Dziemiany. Twórcy najlepszych nalewek domowych wyłonieni

piątek, 26 kwietnia 2019 r., 13:19
fot. AL

Pigwówka, wiśniówka, cytrynówka, jajowa, śliwowica, z winogron, pędów sosny, malin, aronii i wiele innych rodzajów nalewek mieli okazję skosztować uczestnicy tegorocznej edycji Konkursu Nalewek Domowych w Dziemianach. Do twórców najlepszych trunków trafiły nagrody.

Od wieków w kaszubskich domostwach wykonywano nalewki. Kaszubi przygotowywali je z wykorzystaniem owoców ze swoich sadów i ogrodów. Równie popularne były nalewki lecznicze przygotowywane na różnego rodzaju schorzenia.

- Nalewki robię od kiedy zostałam emerytką. Miałam bowiem więcej czasu, a jak wiadomo przygotowanie nalewek jest bardzo pracochłonne. I tak minęło już 18 lat. Nie pamiętam, od jakiego rodzaju zaczęłam. Robiłam dużo wiśniówek, śliwowic. Aby nalewka nabrała smaku, musi odstać co najmniej pół roku. Im starsze, tym lepsze - mówi pani Regina.

- Uprawiam Nordic Walking. Jak chodziliśmy z kijkami, to mieszkający tu Włoch Armando częstował nas nalewką ze skórek z cytryny. Mówił, że ta nalewka działa przeciw rakowi piersi. Zaczęłam ją od niedawna robić i oczywiście pić. Jest bardzo prosta w przygotowaniu. Potrzebne jest pięć cytryny. Myjemy je bardzo dokładnie i obieramy z nich skórkę. Zalewa się je pół litrem spirytusu i odstawia na 24 godziny. Następnie należy odcedzić skórki od spirytusu. Rozpuścić pół kilograma cukru w pół litrze wody i połączyć je ze cytrynowym spirytusem. Można pić od razu - przyznaje pani Irena.

Aby tradycja ważenia nalewek trwała dalej, Koło Gospodyń Wiejskich w Dziemianach wraz z miejscowym Ośrodkiem Kultury po raz kolejny zorganizowali Konkurs Nalewek Domowych.

W sumie do konkursu zgłoszono aż ponad 30 trunków, które oceniane były w czterech kategoriach: owocowych, wiśniówek, leczniczych i pozostałych. Jury, w skład którego weszli: Beata Tam, Hubert Grzenia, Rafał Dorau i Dariusz Turzyński, brało pod wzgląd między innymi: klarowność nalewki, kolor, aromat, moc, czy kwasowość.

Na uczestników konkursu czekał też poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Wyniki Konkursu Nalewek Domowych 2019:

Kategoria - nalewki owocowe:
I miejsce - Maria Rekowska
II miejsce - Jolanta Skiba
III miejsce - Barbara Stanisławska

Kategoria - nalewki wiśniowe:
I miejsce - Anna Wirkus
II miejsce - Renata Borzyszkowska
III miejsce - Mariola Szamocka

Kategoria - nalewki ziołowe:
I miejsce - Elżbieta Borzyszkowska
II miejsce - Maria Rambowska
III miejsce -Urszula Kalinowska

Kategoria - nalewki pozostałe:
I miejsce - Urszula Kalinowska
II miejsce - Elżbieta Borzyszkowska
III miejsce - Irena Żywicka

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.