Powalane drzewa oraz pożary traw i lasów - strażacy interweniowali 40 razy

środa, 24 kwietnia 2019 r., 11:25

Około 40 interwencji odnotowali we wtorek kościerscy strażacy. Głównie były one spowodowane porywistym wiatrem, który łamał i powalał drzewa. Niektóre z nich poprzewracały się na linie energetyczne, powodując pożary. Największy miał miejsce w Łubianie, gdzie ogień objął około 3 ha powierzchni lasu.

Wtorek należał do wyjątkowo pracowitych dla kościerskich strażaków. Jak informuje st. kpt. Jacek Szyszka, rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Kościerzynie, łącznie odnotowano około 40 zdarzeń, w tym głównie dotyczyły one powalonych drzew, a w 13 przypadkach pożarów traw i lasów. Największy miał miejsce Łubianie. Interweniowało tam 11 zastępów strażaków, a pożarem objęty był obszar około trzech hektarów. Pożar powstał wskutek przewrócenia drzewa na linię energetyczną.

Dodajmy, że w ostatnim czasie strażacy dość często interweniują przy pożarach lasów. Ostrzeżenie przed występującym zagrożeniem w masywach leśnych wydało Nadleśnictwo Lipusz.

- Pogoda sprzyja spacerom, niestety sprzyja również powstawaniu pożarów. Bezdeszczowa pogoda sprawiła, że ściółka leśna ma wilgotność ok. 10 proc. Wystarczy iskra, aby zainicjować pożar. Na terenie Nadleśnictwa nadal występują fragmenty lasów, gdzie leżą połamane drzew czy gałęzie po nawałnicy z sierpnia 2017 roku. Pożar w takim miejscu może spowodować niewyobrażalne zagrożenie - podaje Anna Kukier, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lipusz.

- Dlatego prosimy wszystkie osoby przebywające w lasach i w okolicach terenów leśnych o nieużywanie otwartego ognia i zachowanie szczególnej ostrożności - dodaje.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.