Internetowi oszuści znów atakują

czwartek, 18 kwietnia 2019 r., 11:18

Zamówili na portalach aukcyjnych towar. Zapłacili za niego. Towaru jednak nie otrzymali, a kontakt ze sprzedającym się urwał. Schemat działania internetowych oszustów zazwyczaj jest taki sam. Mimo to oszukanych w ten sposób klientów nie ubywa. Do niemałego już grona ofiar oszustów internetowych dołączyli też kolejny mieszkańcy powiatu kościerskiego. Funkcjonariusze po raz kolejny apelują więc o zachowanie rozsądku podczas zakupów przez internet.

Kolejne przypadki oszustw internetowych odnotowali kościerscy funkcjonariusze. 13 kwietnia na Komendę Powiatową Policji w Kościerzynie zgłosił się jeden z mieszkańców powiatu kościerskiego, który poinformował, że miesiąc wcześnie zamówił na jednym z portali aukcyjnych buty. Zapłacił za nie 60 zł. Zakupionego towaru nie otrzymał.

Dzień wcześniej zawiadomienie w podobnej sprawie złożył inny mieszkaniec powiatu.

- 29-letni mężczyzna zakupił kartę graficzną. Dokonał przelewu na kwotę 1.200 zł. Nie otrzymał jednak zakupionego produktu - podaje asp. Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji.

Takich przypadków kościerscy funkcjonariusze odnotowują wiele. Schemat działania internetowych oszustów jest zwykle bardzo podobny. Poprzez ogłoszenia w sieci oferują na sprzedaż różne towary bądź usługi po bardzo atrakcyjnej cenie. Po dokonaniu przez kupującego wpłaty na podane konto bankowe, wszelki kontakt ze sprzedającym nagle się urywa. Oszukany nie ma więc ani pieniędzy, ani towaru.

- Przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić wiarygodność osoby sprzedającej dany produkt, a zamiast uiszczać opłatę za towar przed wysyłką, zapłacić nieco więcej i wybrać opcję zapłaty za pobraniem. Jeżeli już decydujemy się płacić przed wysyłką, warto dokonywać takich płatności za pośrednictwem portali aukcyjnych. Posiadają bowiem dodatkowe zabezpieczenia, więc łatwiej odzyskać pieniądze - radzi rzecznik kościerskiej policji.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.