Czy ubezpieczenie mieszkania obejmuje piwnicę?

poniedziałek, 15 kwietnia 2019 r., 13:08
fot. nadesłane

Ubezpieczenie mieszkania to ważny element zabezpieczenia swojego majątku. Warto jednak zwrócić uwagę również na to, że poza mieszkaniem, cenne przedmioty trzyma się również w piwnicy. Mogą to być różnorodne sprzęty sportowe, niekiedy sprzęty elektroniczne, ale również narzędzia, wiertarki i inne urządzenia przydatne przy remontach czy naprawach. Ich zniszczenie lub utracenie to poważny wydatek.

Decydując się na ubezpieczenie domu, ubezpieczenie piwnicy ma się niejako w pakiecie, ponieważ jest ona integralną częścią budynku. Coraz częściej też w projektach pojawia się piwnica na poziomie lokali mieszkalnych, a nie w części podziemnej budynku. To powoduje, że jest ona traktowana jak każde inne pomieszczenie, a jej ewentualne zniszczenie pociąga takie same skutki ubezpieczeniowe, jak zniszczenie innych pomieszczeń.

W przypadku mieszkań sprawa wygląda nieco inaczej. Mieszkanie w bloku usytuowane jest w części nadziemnej. Nawet poziom parteru jest zazwyczaj nieco powyżej poziomu gruntu, choć nowe projekty sytuują go niżej zapewniają przez to odrobinę ogródka czy trawnika przed domem. Niemniej, żadne mieszkanie nie jest bezpośrednio połączone z piwnicą, nawet to na niskim parterze. Piwnice dla lokatorów mieszczą się w części podziemnej budynku i stanowią odrębne lokale.

Właśnie dlatego ich ubezpieczenie wiąże się z pewnymi komplikacjami, czy pewnymi utrudnieniami. Warto jednak się zastanowić i sprawdzić, jak wygląda ubezpieczenie nieruchomości na www.ubezpieczeniaonline.pl, bo może się okazać, że ubezpieczenie piwnicy w bloku wymaga lub nie wymaga dodatkowych aktywności od ubezpieczającego. Jeżeli wymaga, a piwnica ma być objęta ochroną, to trzeba tego dopilnować.

Zakres ochrony mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania w bloku składa się z dwóch elementów. Jest to umowa główna i kilka różnorodnych umów dodatkowych. W przypadku umowy głównej, jedynym jej aspektem, na który ubezpieczony ma rzeczywiście wpływ, jest suma ubezpieczenia. Nic więcej nie można tu zmienić.

W przypadku umów dodatkowych, to ubezpieczony decyduje, które z nich dobiera, a z których rezygnuje. Ubezpieczony również decyduje, na jaką kwotę chce zawrzeć poszczególne elementy ochrony. Wśród tych właśnie umów dodatkowych znajduje się również ubezpieczenie piwnicy.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji i wybraniem właściwej umowy, warto się zapoznać z informacjami na ten tema, które można znaleźć w sieci, na przykład na stronie https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/ubezpieczenie-piwnicy-w-bloku-jaka-polisa/288.html. Im większa wiedza, tym lepsze przygotowanie do przeglądania polis, a co za tym idzie, tym większa szansa na dokonanie najlepszego dla siebie wyboru.

Na co zwrócić uwagę

Przed ubezpieczeniem piwnicy warto zwrócić uwagę na zakres oferowanej ochrony, zastosowane wyłączenia czy warunki, jakie należy spełnić, by ubezpieczenie rzeczywiście mogło zadziałać. Nie bez znaczenia jest również suma ubezpieczenia, którą można tutaj uzyskać, ponieważ pozwala ona określić, czy przechowywane w piwnicy rzeczy są odpowiednio, proporcjonalnie zabezpieczone.

Nie można również zapomnieć o kosztach takiego ubezpieczenia. Każde rozszerzenie to dodatkowy wydatek, a zatem warto pamiętać o tym, by te wydatki uwzględnić. Szacunkowy koszt można sprawdzić, korzystając z dostępnych w sieci porównywarek ubezpieczeniowych. Wystarczy podać parametry mieszkania, zaznaczyć opcję z piwnicą, podać swoje dane, a w ciągu kilku sekund uzyska się bardzo ciekawe zestawienie polis, wraz z ich cenami. Taką porównywarkę można znaleźć na przykład na www.ubezpieczeniaonline.pl. Tak naprawdę, tylko kilka chwil potrzeba na rozwianie większości swoich wątpliwości.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.