Dziemiany. Potężny pożar na terenie tartaku

niedziela, 14 kwietnia 2019 r., 16:12
fot. AL

Ponad 20 zastępów straży pożarnej z terenu powiatu kościerskiego, chojnickiego, kartuskiego i Gdańska walczyło z pożarem, do którego doszło w niedzielne południe na terenie tartaku w Dziemianach. Doszczętnie spłonęła tam hala produkcyjna. Zagrożenie było jednak o wiele większe. Dzięki sprawnym działaniom strażaków udało się uchronić przed spaleniem sąsiednie hale, jak i pobliski budynek dworca kolejowego i las.

Do pożaru na terenie zakładu przemysłu drzewnego w Dziemianach doszło w niedzielne południe.

- W momencie przybycia na miejsce pierwszych zastępów cała hala produkcyjna była objęta ogniem, a pożar rozprzestrzeniał się już na sąsiednie obiekty, jak również oddalony około 40 metrów budynek dworca kolejowego i budynki stacyjne. Część zastępów przystąpiło więc do gaszenia hali produkcyjnej, a część do działań obronnych - mówi bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

Dzięki sprawnej akcji udało się uchronić przez spłonięciem zagrożone sąsiednie budynki. Finalnie spaliło się to, co było objęte ogniem w momencie przyjazdu strażaków.

- Udało się uchronić budynek dworca. Gdy rozpoczynaliśmy działania ogień już obejmował część dachu obiektu. Szybko udało się jednak ugasić pożar i budynek został ocalony. Budynkom stacyjnym też nic się nie stało. Wskutek pożaru nie ucierpiał także kompleks hal na terenie tartaku. Doszczętnie spłonęła hala produkcyjna. To, co nie uległo w niej spaleniu, został rozebrane przy pomocy ciężkiego sprzętu i przelane wodą - informuje bryg. Tomasz Klinkosz.

W działaniach brały udział 24 zastępy straży pożarnej, w tym jednostki OSP z terenu gminy Dziemiany, Karsin, Lipusz, Kościerzyna, JRG Kościerzyna, OSP Szymbark, OSP Lubnia, OSP Leśno, JRG Chojnice, JRG Gdańsk, samochód operacyjny KW PSP oraz samolot gaśniczy Lasów Państwowych.

Na miejscu wciąż trwają działania strażaków.

Dodajmy, że niedzielne popołudnie okazało się szczególnie pracowite dla służb. W krótkim odstępie czasu doszło aż do kilku zdarzeń. Poza ogromnym pożarem tartaku w Dziemianach, działali też przy wypadku w Zamku Kiszewskim i na Kamiennej Górze, pożarach traw czy śmietnika na cmentarzu w Starej Kiszewie.
Dworzec

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.