Około 200 osób wyruszyło w Ekstremalną Drogę Krzyżową z Osady Burego Misia

sobota, 13 kwietnia 2019 r., 00:10
fot. AL

W tym roku aż z trzech kościerskich miejscowości wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. W ubiegły piątek pątnicy wędrowali z Dziemian i Łubiany do Wiela. Tydzień później zgromadzili się w Osadzie Burego Misia, by po mszy świętej wyruszyć w 42 km trasę św. Antoniego. Pomarańczowym szlakiem wędrowało około 200 osób.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyjątkowe wydarzenie dla osób wierzących, które kochają wyzwania i lubią pokonywać własne słabości. To indywidualna wędrówka połączona z duchowymi rozważaniami. W tym roku w trzech terminach odbyła się aż w 25 krajach na całym świecie, w Polsce w 400 miejscowościach na ponad 900 trasach.

Po raz pierwszy z tej formy duchowości mieli okazję skorzystać mieszkańcy gminy Kościerzyna. Początek i meta pomarańczowej trasy św. Antoniego znajdowała się w Osadzie Burego Misia. Trasa liczyła 42 km. Na zaproszenie EDK Kościerzyna, której liderm jest Radosław Flisikowski, odpowiedziało około 200 osób.

Zanim jedna pątnicy wyruszyli w trasę, by zmierzyć się z zimnem, ciemnością i własnymi słabościami, wzięli udział w mszy świętej, którą koncelebrowali ks. Antoni Bączkowski oraz ks. Kuba.

- Zapada noc. Za chwilę ruszycie na krzyżową drogą. Dla jednych będzie trwała 42 km, inni skończą ją szybciej, ale ta ciemność, która zapadła jest drogą do światła. Osobistego, wewnętrznego światła, które możemy znaleźć i pielęgnować w sobie bardzo długo i to nie tylko po to, aby nie zgasło, ale by podzielić się nim z innymi, słabszymi od nas ludźmi, zagubionymi, którzy będą potrzebowali naszej pomocy. Chciejmy stanąć po stronie słabszych, fizycznie, duchowo. I w tej ich słabości zaszczepić łaskę od Boga, która spadnie na nas wtedy, gdy podejmiemy trud szukania Boga, zakochania się w nim, postawienia siebie w sytuacji dziecka Boga, napełniającego się ciągle tą miłością - podkreślał w homilii ks. Kuba.

- Oby ta droga była dla was głębokim i pięknym duchowym spotkaniem twarzą w twarz z Ojcem i Synem, którzy pragną naszego dobra i szczęścia. Życzę wam z Chrystusem dobrej drogi, bo nie ma lepszej niż ta, która prowadzi tuż za Chrystusem, drogi, na której Chrystus jest ciągle obecny, a taka właśnie jest intencja tej drogi, w którą za chwilę wyruszycie - podsumował.

Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Kościerzyna przebiega przez następujące miejscowości: Wętfie - Nowy Klincz - Kościerzyna - Kościerzyna Wybudowanie - Skorzewo - Stara Sikorska Huta- Nowa Wieś Kościerska - Kaliska - Kłobuczyno - Dąbrówka-Dobrogoszcz - Wętfie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.