Trwa strajk nauczycieli - w większości szkół zajęcia zawieszone

poniedziałek, 8 kwietnia 2019 r., 11:20

Większość szkół w powiecie jest nieczynnych. Tym samym trwa strajk nauczycieli, którzy domagają się podwyżek, ale walczą też o godność nauczyciela. Z nauczycielami solidaryzują się rodzice uczniów. Jedynie w gminie Liniewo wszystkie placówki pracują normalnie.

Nie ma porozumienia między rządem a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, a co za tym idzie nauczyciele przystąpili do długo zapowiadanego protestu. Walczą m.in. o godne wynagrodzenia za swoją pracę. Do strajku przyłączyło się większość nauczycieli z powiatu kościerskiego, a to oznacza, że sporo placówek od poniedziałku jest nieczynne.

- Chcielibyśmy, aby strajk skończył się jak najszybciej, żeby doszło do porozumienia między rządem a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Jesteśmy jednak zdeterminowani. Będziemy strajkować bezterminowo, ponieważ walczymy o godność nauczyciela, co w tej chwili zostało zniszczone. Dlatego łączymy się wspólnie i będziemy strajkować konsekwentnie do końca - podnoszą nauczyciele.

Strajk nauczycieli popierają rodzice, mimo iż wiąże się on z utrudnieniami z zapewnieniem dzieciom opieki na czas protestu.

- Popieram strajk nauczycieli. Jako rodzic chciałbym, żeby moje dzieci były dobrze kształcone. Edukacja jest równie ważna jak zdrowie. Niestety ze względu na ciągłe "reformowanie" oświaty jakość kształcenia ciągle spada. A będzie jeszcze gorzej. Do oświaty trafia coraz mniej wartościowych ludzi, którzy wybierają inne, lepiej opłacane ścieżki kariery. Kiedyś zawód nauczyciela miał ogromny prestiż, autorytet. A dzisiaj? Podniesienie pensji nauczycielom sprawi, że zawód będzie atrakcyjny dla młodych, zdolnych ludzi - zaznacza Bartosz Kitowski.

Dodajmy, że nauczyciele biorący udział w strajku nie otrzymają wynagrodzenia za okres protestu.

Poniżej prezentujemy listę placówek, które przystąpiły do strajku, a ich organem prowadzącym są samorządy gminne lub powiat.

Powiat kościerski

Wszystkie placówki przystąpiły do strajku, z tymże w I Liceum Ogólnokształcącym oraz Powiatowym Zespole Szkół nr 1 odbywają się rekolekcje i odbywają się one bez przeszkód. W pozostałych szkołach dla uczniów, którzy przyszli w poniedziałek do szkoły, zapewniono zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

Kościerzyna miasto:

Wszystkie szkoły strajkują i zawiesiły działalność za wyjątkiem Przedszkola nr 7

Kościerzyna gmina wiejska

Placówki, które przystąpiły do protestu:
Zespół Kształcenia w Łubianie
Szkoła Podstawowa w Nowym Klinczu
Zespół Szkół w Skorzewie
Zespół Szkół w Wąglikowicach
Zespół Szkół w Wielkim Podlesiu
Szkoła Podstawowa w Kaliskach
Punkt Przedszkolny w Kłobuczynie

Szkoły, które nie przystąpiły do protestu:
Zespół Kształcenia w Wielkim Klinczu
Szkoła Podstawowa w Niedamowie
Szkoła Podstawowa w Kornem

Gmina Dziemiany:

Placówki, które przystąpiły do protestu:
Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach

Placówki, które nie przystąpiły do protestu:
Szkoła Podstawa w Kaliszu

Gmina Nowa Karczma

Placówki, które przystąpiły do protestu:
Szkoła Podstawowa w Nowej Karczmie
Szkoła Podstawowa w Grabowie
Szkoła Podstawowa w Lubaniu

Placówki, które nie przystąpiły do protestu:
Szkoła Podstawowa w Szatarpach

Gmina Lipusz:

Placówki, które przystąpiły do strajku:
Zespół Szkół w Lipuszu

Placówki, które nie przystąpiły do protestu:
Szkoła Podstawowa w Tuszkowach

Gmina Liniewo

Żadna z placówek nie przystąpiła do strajku

Gmina Karsin

Wszystkie placówki przystąpiły do strajku

Gmina Stara Kiszewa

Wszystkie placówki, poza przedszkolem, przystąpiły do strajku

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.