Kościerzyna. Zmagali się z wiedzą pożarniczą

piątek, 5 kwietnia 2019 r., 11:42
fot. AL

21 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich wzięło udział w powiatowym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", który w czwartek odbył się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. Najlepsi będą reprezentować powiat na eliminacjach wojewódzkich.

Co to jest stanowisku gaśnicze? Do czego służy stojak hydrantowy? Co to jest wytwornica pianowa? Jaka jest klasyfikacja budynków ze względu na ich wysokość? Co kryje się pod skrótem CPR? Co to jest rękaw ratowniczy? Po jakich objawach poznać, że atakuje nas tlenek węgla? To tylko przykłady pytań, z którymi zmierzyć się musieli uczestnicy tegorocznego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".

Etap powiatowy w Kościerskim został przeprowadzony w czwartek w Komendzie Powiatowej PSP w Kościerzynie. W turnieju uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Łącznie 21 osób. Konkurs podzielony był na dwa etapy. Najpierw uczestnicy zmierzyli się z częścią pisemną, a następnie ci, którzy zdobyli największą liczbę punktów odpowiadali ustnie. W ten sposób wyłoniono zwycięzców.

- Dziękuję wam za chęci zdobywania tej wiedzy pożarniczej. Przy okazji życzę wam, abyście nigdy nie musieli z tej wiedzy korzystać, bo wiąże się to z niebezpiecznymi zdarzeniami, mało przyjemnymi. Mimo yo dobrze jednak taką wiedzę posiadać i kiedy jest potrzeba z niej korzystać. Dziękuję opiekunom, że was przygotowali i wam towarzyszyli - mówił bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

- Chciałbym podziękować uczestnikom, opiekunom, rodzicom, wychowawcom i strażakom za propagowanie tego konkursu, bo co roku frekwencja jest bardzo dobra - dodawał dh Zbigniew Stencel, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kościerzynie.

Wyniki Powiatowego Turnieju Wiedzy Pożarniczej:

Grupa wiekowa 8-14 lat:
1. miejsce - Dawid Stefanowski - Gmina Kościerzyna (SP Nowy Klincz)
2. miejsce - Małgorzata Peplińska - Kościerzyna
3. miejsce - Kornelia Holc - Liniewo

Grupa wiekowa 15-16 lat:
1. miejsce - Adam Dułak - Kościerzyna
2. miejsce - Julia Lamczyk - Lipusz
3. miejsce - Weronika Górna - Gmina Kościerzyna (Łubiana)

Grupa wiekowa 17-19 lat:
1. miejsce - Agnieszka Lorek - Karsin
2. miejsce - Dawid Kobus - Kościerzyna
3. miejsce - Magdalena Wenta - Gmina Kościerzyna (OSP Skorzewo)

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.