Kolejny rekord w PKM. Z przejazdów pociągami skorzystało już 10 milionów pasażerów

czwartek, 4 kwietnia 2019 r., 14:14
fot. internet/pomorskie.eu

Minęły ponad trzy lata od momentu, gdy pierwsi pasażerowie wsiedli do pociągów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Połączenia kolejowe Kaszub z Trójmiastem cieszą się olbrzymia popularnością. Liczba pasażerów rosła z miesiąca na miesiąc. W środę pociągami Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przejechał już 10-milionowy pasażer. Z tej okazji samorząd województwa przygotował dla pasażerów niespodzianki.

Przypomnijmy, że pierwszy pociąg pasażerski przejechał liną Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - 1 września 2015 roku. Z Kartuz natomiast wyruszył miesiąc później. Kolejowe połączenie Kaszub z Trójmiastem szybko zyskało na popularności. Liczba pasażerów rokrocznie wzrasta. Warto przypomnieć, że w 2016 roku w pierwszym pełnym roku funkcjonowania linii, pociągi PKM przewiozły ponad dwa miliony pasażerów, rok później w 2017 było ich już ponad 3 miliony. A ubiegły rok zamknął się wynikiem czterech milionów.

- To niewątpliwie efekt konsekwentnie wprowadzanych zmian, doskonalenia rozkładów jazdy, tak aby odpowiadały potrzebom mieszkańców. To w końcu dla nich ta linia powstała - podkreślił Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Środa, 3 kwietnia była wyjątkowym dniem w historii PKM. Pociągami linii przejechał 10-milionowy pasażer. Na wsiadających i wysiadających na przystanku Gdańsk-Strzyża pasażerów czekał tego dnia Ryszard Świlski wraz z przedstawicielami spółki PKM. Wręczali im i specjalnie przygotowane na tą okoliczność pamiątkowe gadżety.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, wytypowanie i obliczenie, który z pasażerów jest tym konkretnym 10-milionowym jest czysto teoretyczne. W pociągach zamontowane są urządzenia do liczenia pasażerów.

- Bazując na prowadzonych na bieżąco przez Departament Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego statystykach, można wskazać w jakim przedziale czasowym, w których pociągach jadących wówczas linią PKM, liczba 10 mln pasażerów zostanie przekroczona. Z naszych obserwacji wynikło, że ten 10-cio milionowy pasażer będzie wsiadał lub wysiadał na Strzyży PKM - wyjaśnił Ryszard Świlski.

Warto przypomnieć, ze obecnie PKM przygotowuje elektryfikację linii oraz budowę nowego przystanku - Gdańsk Firoga.

- Linia od początku planowana była do elektryfikacji. Ale brak elektryfikacji linii nr 201 z Gdyni do Kościerzyny powodował, że sieć trakcyjna kończyłaby się ślepo. Plany elektryfikacji linii PKM trzeba było odłożyć na później. Obecnie PKP PLK przygotowuje taki projekt, więc inwestycje w elektryfikację będziemy prowadzić wspólnie, zarówno na odcinku zarządzanym przez nas, jak i przez PLK - wyjaśnił Grzegorz Mocarski, prezes PKM S.A.

Prace powinny zakończyć się w 2023 roku.

Oprac. MD-Z
Info: pomorskie.eu

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.