Przed nami pierwsza w tym roku Sobota Mundurowych Krwiodawców

piątek, 29 marca 2019 r., 14:23
fot. archiwum

Sobotnia akcja mundurowych krwiodawców będzie pierwszym tegorocznym, a już w sumie dziewiątym przedsięwzięciem. Zostanie połączona z oddawaniem krwi służb mundurowych dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pn. SpoKREWnieni Służbą. Płynem ratującym życie będzie można podzielić się w godzinach od 7.30 do 11.30.

Krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut, a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.

Tym ratującym życie płynem można dzielić się od poniedziałku do piątku w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kościerzynie (przy Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie) w godzinach od 7.15 do 12.45.

Z uwagi na to, że nie wszyscy krwiodawcy mogą pozwolić sobie na oddawanie krwi w dni powszednie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku wyszło z inicjatywą sobotnich akcji oddawania krwi, które zapoczątkowane w 2017 roku. Spotkały się one ze sporym zainteresowaniem honorowych dawców krwi, co poskutkowało też ich kontynuacją.

Inicjatywę tę podchwyciły przede wszystkim mundurowe kluby HDK, organizując Soboty Mundurowych Krwiodawców. Pierwsza okazja do podzielenia się płynem ratującym życie w tamach tejże akcji nadarzy się już w sobotę, 30 marca.

- To już dziewiąty raz spotykamy się w soboty w honorowym krwiodawstwie. Po raz pierwszy w 2019 roku. Dodatkowo w tym okresie będzie przeprowadzana Ogólnopolska Akcja Honorowego Oddawania krwi służb mundurowych dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pn. SpoKREWnieni Służbą, zachęcamy do udziału także na terenie powiatu kościerskiego - zachęca kpt. Radosław Zwara, prezes Klubu HDK PCK przy KP PSP w Kościerzynie.

Rejestracja dawców odbędzie się w godzinach od 7.30 do 11.30.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.