W Skorzewie też świętowano Dzień Jedności Kaszubów

środa, 27 marca 2019 r., 09:53
fot. nadesłane

W niedzielę w Skorzewie uczczono Dzień Jedności Kaszubów. Wspólne świętowanie rozpoczęto mszą świętą. Były też kaszubskie występy, regionalne wypieki i rękodzieło.

Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to coroczne święto upamiętniające pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach. 19 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia "księciem Kaszub", potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną.

Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Od tego momentu rokrocznie Kaszubi spotykają się w innym zakątku regionu. Poza jednak wspólnym świętem, wydarzenia z okazji Dnia Jedności Kaszubów odbywają się też w poszczególnych miejscowościach. Tak też było w niedzielę w Skorzewie.

W miejscowym kościele odbyła się msza święta z częściowo kaszubską liturgią słowa.

- Gościliśmy zespół "Kaszubskie Nuty " z Nowego Klincza pod kierunkiem Tomasza Derry. Nasze Aktywne Kaszubki przygotowały pyszne wypieki, chleb prosto z pieca serwowany ze smalcem, drożdżówki, babki oraz szarlotki, które można było skosztować po mszy świętej - relacjonuje Marzena Boszk.

- Do tego świętowania przygotowywaliśmy się wspólnie z uczniami uczęszczającymi na język kaszubski z Zespołu Szkół w Skorzewie oraz emerytami z Koła Emerytów i Rencistów. Spotykaliśmy się przez dłuższy czas poprzez cykl warsztatów związanych tematycznie z naszym kaszubskim regionem. Nasze panie wykazały się zdolnościami i talentem, który przekazywały innym, tworząc różne robótki ręczne, prace plastyczne itp. Dziękujemy wszystkim za aktywne włączenie się oraz wsparcie - dodaje.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.