Gm. Kościerzyna. Wiedza pożarnicza nie ma przed nimi tajemnic

niedziela, 24 marca 2019 r., 16:51
fot. nadesłane/UG Kościerzyna

Czym jest front pożaru? Co to jest pozycja wodna? Jakie zadania wykonuje ochotnicza straż pożarna? Do czego służy stojak hydrantowy? Co to jest wytwornica pianowa? Jaka jest klasyfikacja budynków ze względu na ich wysokość? Co kryje się pod skrótem CPR? Co to jest rękaw ratowniczy? Po jakich objawach poznać, że atakuje nas tlenek węgla? To tylko przykłady pytań, z którymi zmierzyć się musieli uczestnicy gminnego etapu Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", który w czwartek przeprowadzono w sali Urzędu Gminy w Kościerzynie.

Turnieje wiedzy pożarniczej odbywają się w Polsce od ponad czterech dekad. Celem konkursu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postponowania na wypadek pożaru oraz praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, a także poznawanie tradycji i organizacji ochrony przeciwpożarowej.

W czwartkowe przedpołudnie z wiedzą pożarniczą zmagało się 14 osób z gminy Kościerzyna. O miano najlepszego i przepustkę na eliminacje powiatowe rywalizowały w trzech grupach wiekowych.

W pierwszej kolejności zawodnicy zmierzyli się z testem. Najlepsi zaś w tej części musieli później odpowiadać na pytania komisji. Tym sposobem udało się wyłonić zwycięzców gminnego etapu. Najlepsi w swoich kategoriach będą reprezentować gminę na szczeblu powiatowym, który odbędzie się 4 kwietnia.

Na najlepszych czekały cenne nagrody.

Lista uczestników Gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej:

Grupa wiekowa - 8-14 lat:
Kacper Plata - szkoła Wielki Podleś
Nikodem Młyński - szkoła Łubiana
Marcel Jaroszewicz - szkoła Skorzewo
Maciej Makurat - OSP Skorzewo
Kamila Wiśniewska - szkoła Korne
Damian Duraj - szkoła Wielki Klincz
Dawid Stefanowski - szkoła Nowy Klincz
Mateusz Kukliński - szkoła Wąglikowice

Grupa wiekowa - 15-16 lat:
Kacper Ciepliński - szkoła Wielki Podleś
Weronika Górna - szkoła Łubiana
Hanna Lorbiecka - szkoła Korne
Iga Słonimska - szkoła Wąglikowice

Grupa wiekowa - 17-19 lat:
Magdalena Wenta - OSP Skorzewo
Robert Brzoskowski - OSP Wielki Klincz

AL
info. UG Kościerzyna

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.