Harcerze uczestniczyli w obchodach w Męcikale

niedziela, 24 marca 2019 r., 16:32
fot. nadesłane/Piotr Kwidziński

W czwartek, 21 marca odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę boju o Zielony Pałac w Męcikale. W wydarzeniu tym gminę Kościerzyna reprezentowała 23. Drużyna Harcerska im. Remusowa Kara w Łubianie.

W czwartek w Męcikale w miejscu, gdzie niegdyś istniał bunkier Zielony Pałacyk, odbyły się obchody upamiętniające poległych członków Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" w walce z niemieckim okupantem. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się apelem poległym i złożeniem symbolicznych wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy. Historię wydarzeń sprzed 75 lat wszystkim zgromadzonym przybliżył prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego Oddział "Cis" Wojciech Derewiecki.

21 marca 1944 roku pod Męcikałem zginęło siedmiu partyzantów. Przeżyło tylko dwóch.

W bitwie polegli: Stanisław Przytarski, Jan Wirkus, Leon Szutenberg z Kościerzyny, Józef Morozik, Józef Lesman, Edmund Kroplewski oraz Józef Dorawa ze Skorzewa. Po 75. latach od tych wydarzeń, zostali oni pośmiertnie odznaczeni Krzyżem Zwycięstwa. Odznaczenia te przekazano na ręce rodzin partyzantów.

oprac. AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.