Łyko wydaje debiutancką płytę - premiera albumu "Neony" już w sobotę

niedziela, 24 marca 2019 r., 10:44
fot. nadesłane/mat. prasowe/Maurycy Śmierzchalski

Ciekawe, oryginalne brzmienia w rockowo-popowej oprawie i nieprzekombinowane, bardzo trafne teksty - tak najkrócej scharakteryzować można twórczość zespołu Łyko. Zespół właśnie wydał kolejny singiel pt. "Na zawsze", który promuje "Neony" debiutancki album grupy. Jego premiera odbędzie się w sobotę w Wydziale Remontowym w Gdańsku. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy dwie wejściówki na koncert.

- Gramy, bo to pokazuje, kim jesteśmy, czego chcemy, za czym tęsknimy. Gramy to, co gra w nas. Lubimy refreny, zwroty akcji i melodie nieoczywiste. Gramy i nagrywamy te piosenki, które uznamy za najlepsze - tak piszą o sobie muzycy z Łyko.

Zespół tworzą artyści pochodzący z Żukowa i Trójmiasta, choć nie tylko. Za wokal i teksty odpowiada Ola Łapa. Kompozycje i gitara to domena Bartosza Łapy. Na perkusji gra Filip Łapa, a na basie Krzysztof Hnatiuk. Najmłodszy stażem członek zespołu, grający na gitarze, instrumentach klawiszowych i przeszkadzajkach Kamil Mataczyński, dojeżdża na próby aż z Torunia.

Założyciele grupy, bracia Bartosz i Filip Łapa swój pierwszy zespół założyli już pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Jako Nefastus tworzyli mocne, ciężkie rockowo metalowe brzmienia. Z czasem odrobinę złagodnieli. ŁYKO powstał w 2013 roku. Początkowo działał pod szyldem YELL_O!, po trzech latach jednak zmienił nazwę.

- W 2016 roku braliśmy udział w festiwalu rockowym w Węgorzewie. Wówczas ktoś poradził nam, by ją zmienić, bo zespół o takiej nazwie już istnieje. Co prawda, pisownia była inna, jednak wymowa podobna, co mogłoby być utrudnieniem np. podczas promocji przyszłej płyty w radiu. Znalezienie odpowiedniej nazwy było sporym wyzwaniem, ale ostatecznie zostaliśmy Łyko - opowiada Filip Łapa, perkusista grupy.

Łyko ma na swoim koncercie występy m.in. w ramach Festiwalu Open'er, Festiwalu Naturalnie Mazury - gdzie zdobyli Grand Prix, a także na scenie Czwórki oraz Radia Gdańsk. W październiku koncertowali z zespołem Romantycy Lekkich Obyczajów.

Już 30 marca swoją premierę będzie miał pierwszy album zespołu - "Neony". Znajdzie się na nim 12 autorskich utworów.

- Ta płyta podsumowuje kilka lat naszej działalności. Ostatni singiel "Na zawsze" powstał stosunkowo niedawno i niesie ze sobą dawkę nowej energii - mówi Filip Łapa, perkusista grupy.

Wydawcą płyty jest wytwórnia SP Records, pod szyldem której ukazały się m.in. krążki takich legend jak Kult, Lao Che czy Pidżama Porno.

Debiutancki album poprzedziły trzy single. Dwa pierwsze, czyli "Nożyczki, Bandaż, Klej" oraz "Czy to my" trafiły w eter za pośrednictwem wielu ogólnopolskich rozgłośni radiowych. Pojawiły się m.in. w Trójce, Esce Rock, Antyradiu, a także w Radiu Gdańsk i Radiu Kraków. Najnowszy singiel pt. "Na zawsze" został zaprezentowany na kanale SP Records kilka dni temu.

- Alternatywna energia muzyków spotyka tutaj dynamiczny, rockowy pazur, a ciekawy aranż uzupełnia tekst autorstwa Oli Łapy. Prosta, ale poetycka zarazem historia, zaśpiewana w subtelny sposób, buduje niezwykły nastrój utworu i decyduje zarazem o jego radiowym potencjale. Miłosna opowieść, ubrana w proste, ale celne metafory, stanowi także nową jakość na polskim rynku muzycznym - zespół znakomicie łączy bowiem liryczną warstwę z ciekawym, oryginalnym brzmieniem - informuje wytwórnia.

Warto podkreślić, że oryginalny klip do nowego utworu stworzyła artystka Joanna Kucharska. Teledysk wykonano w technice animacji poklatkowej.

- Animacja utrzymana w charakterystycznym stylu tej autorki stanowi oryginalne lyric video, w którym głównym bohaterem, symbolem związku dwojga ludzi jest... pies - wyjaśnia wydawca.

Premiera nowej płyty odbędzie się w najbliższą sobotę w Wydziale Remontowym w Gdańsku. Specjalnie dla naszych czytelników zespół przygotował dwie wejściówki na koncert. Aby je zdobyć wystarczy odpowiedzieć na pytanie: "Jaki tytuł będzie miała debiutancka płyta Łyko?". Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres redakcja@kartuzy.info. Wśród prawidłowych zgłoszeń rozlosujemy wejściówki.
Na odpowiedzi czekamy do wtorku do godz. 20. W tytule maila należy wpisać "Łyko".

Warto dodać, że 26 kwietnia zespół pojawi się w Starym Browarze w Kościerzynie. Na ten koncert też będzie można zdobyć darmowe wejściówki. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Z kolei na 28 kwietnia zaplanowano występ grupy w ramach cyklu "Metropolia jest Okey", który odbędzie się w studiu koncertowym radia Gdańsk. Już dziś zachęcamy do wysłuchania transmisji.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.