W Łubianie świętowano z okazji Dnia Jedności Kaszubów

wtorek, 19 marca 2019 r., 14:55
fot. AL

Radośnie i przede wszystkim po kaszubsku - tak we wtorkowe przedpołudnie było w Zespole Szkół w Łubianie. Świętowano tam bowiem Dzień Jedności Kaszubów. Śpiewów i regionalnych tańców nie było końca, a w szkole zaroiło się od czarno-żółtych barw. Szkolna uroczystość była nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale też do poznania ważnych dla Kaszubów dat i wydarzeń.

19 marca to wyjątkowa data dla ziemi kaszubskiej. Tego dnia prawie osiemset lat temu pojawiła się pierwsza wzmianka o Kaszubach. Na pamiątkę tego wydarzenia świętujemy Dzień Jedności Kaszubów. Z tej okazji w Zespole Szkół w Łubianie we wtorkowe przedpołudnie zaroiło się od czarno-żółtych barw. Odbył się tam bowiem specjalny apel. W programie znalazł się teatrzyk kukiełkowy. "Pòpiełuszka", występ zespołu "Łubiańsczé Gzubë", zumba kaszubska, wspólny taniec "Marina, Marina", czy konkurs na najlepiej przebraną po kaszubsku klasę.

Wśród społeczności szkolnej panowała istnie odświętna atmosfera, a uroczystość była nie tylko okazją do wyjątkowo udanej zabawy, ale też do przypomnienia lub poznania ważnych dla Kaszubów dat i wydarzeń.

Szkolna uroczystość za nami. A już w sobotę regionalne obchody Dnia Jedności Kaszubów. Tegorocznym ich gospodarzem będzie Żukowo.

Uroczystości rozpoczną się mszą św. o godz. 10 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Przewodniczyć jej będzie Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. Zbigniew Zieliński. Po niej zebrani przejdą do Szkoły Podstawowej nr 2 w Żukowie przy ul. Armii Krajowej, gdzie o godz. 12 nastąpi oficjalne otwarcie imprezy. Wkrótce po tym akordeoniści przystąpią do wspólnego grania. Oficjalną próbę bicia rekordu Polski zaplanowano na godz. 15.30. Muzycy wykonają m.in. kaszubską polkę i "Kaszebe wołają nas". Nuty pobrać można tutaj. W międzyczasie na hali plenerowej przy szkole, koło orlika odbywać się będą występy lokalnych artystów. Tam będę również gastronomiczne i atrakcje dla dzieci. Pasjonaci gry karcianej Baśka, zaproszeni są tego dnia do Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie (ul Gdyńska 7). Rejestracja zawodników zaplanowana jest w godz.11 -12, po niej baśkarze przystąpią do turnieju.

Imprezie towarzyszyć będą: wystawa akordeonów z kolekcji Pawła A. Nowaka, wystawa "Franciszek Leon Kręcki - zapomniany bohater kaszubskiej drogi do Niepodległości", wystawa "Jan Trepczyk - pieśniodziej kaszubskiej ziemi. W 110. rocznicę urodzin", zwiedzanie z przewodnikiem Kościoła pw. WNMP w Żukowie" (godz. 12:30, 13:30) oraz pokaz animacji poklatkowej pt. "Przygody Remusa" (Mała Scena)(godz. 13, 14).

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.