Na rynku w Kościerzynie drzewo obrodziło w pomarańcze

wtorek, 12 marca 2019 r., 10:16
fot. nadesłane

Pod koniec lutego na jednym z drzew na kościerskim Rynku zawisły pomarańcze. Pomarańczowe drzewko ma wzbudzać zainteresowanie mieszkańców i zachęcać ich do wykonywania kolonoskopii, a więc badania, które pozwala wykryć we wczesnym etapie raka jelita grubego. Jest to kolejny element kampanii społecznej "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię".

"Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców woj. Pomorskiego" - to projekt, którego wiodącym partnerem jest Copernicus. W ramach tegoż zadania prowadzona jest kampania społeczna mająca na celu zachęcenie mieszkańców Pomorza do wykonywania kolonoskopii.

Jednym z jej ubiegłorocznych efektów jest mural na budynku Technikum Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie. W tym roku na jednym z drzew na kościerskim rynku zawisły pomarańcze. Warto dodać, że powiat kościerski należy do obszarów "białych plam", czyli obszarów o najniższej zgłaszalności na profilaktyczne badania kolonoskopowe.

- Zależy nam, aby kampania edukacyjno-promocyjna, była nieszablonowa, przyciągająca uwagę, a także przełamywała barierę lęku przed badaniem, co według naszych obserwacji jest największą przeszkodą. Dzięki dotychczasowym akcjom promocyjnym w 2018 roku badania wykonało już 1696 osób i liczba chętnych wciąż rośnie - mówi koordynator projektu Małgorzata Kondek.

Jak dodaje, to tylko część działań, zaplanowanych w Kościerzynie ramach trzyletniej kampanii pn. "Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego", zrealizowanych przez COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. W 2019 roku zorganizowany zostanie również pokaz videomappingu 3D, który w widowiskowy i niekonwencjonalny sposób przekaże treści edukacyjne, zachęcając do badań profilaktycznych.

Z bezpłatnych badań kolonoskopowych mogą skorzystać kobiety i mężczyźni aktywni zawodowo w wieku:

- 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, a także w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego

- 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego

- 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha

Bezpłatne badania kolonoskopowe można wykonać między innymi w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Do projektu można się zgłosić poprzez formularz na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem
(58) 727 01 30.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

AL
info. COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.