W Kościerzynie powstanie baza WOT - MON podjął decyzję o przejęciu powiatowej nieruchomości

czwartek, 7 marca 2019 r., 12:00
fot. AL

To już pewne. W Kościerzynie powstanie 72. batalion Wojsk Obrony Terytorialnej. Przed tygodniem minister obrony narodowej wyraził zgodę na przejęcie w trwały zarząd nieruchomości po dawnym internacie PZS nr 3, na terenie którego powstanie jednostka szkoleniowa i baza sprzętowa terytorialsów.

Dwuletnie działania zarządu powiatu kościerskiego przyniosły efekty. Podczas środowej konferencji w Starostwie Powiatowym w Kościerzynie poinformowano o tym, że przed tygodniem zapadła decyzja o przejęcie przez Ministerstwo Obrony Narodowej w trwały zarząd nieruchomości po byłym internacie PZS nr 3 w Kościerzynie celem utworzenia na tym terenie jednostki i bazy Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Wszystkim zależało nam na tym, aby ta decyzja zapadła, by w Kościerzynie zbudować silną jednostkę i bazę. To właśnie w Kościerzynie powstanie jednostka, która będzie zapleczem szkoleniowym, ale też bazą dla sprzętu. Wypełni ona przestrzeń po obiekcie, który nie jest zagospodarowany. Zawsze tam, gdzie znajduje się wojsko, następuje ożywienie gospodarcze, pojawia się impuls dla rozwoju usług. Będzie to miejsce spotkań ludzi-patriotów, którzy będą chcieli się zaangażować w służbę dla ojczyzny, wykonując też swoje codzienne obowiązki zawodowe i rodzinne. Ta służba jest tak skonstruowana, żeby umożliwiała osobom, które chcą się szkolić wojskowo, a nie chcą służyć zawodowo w armii - podkreślał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Jak dodawał dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, powstanie kościerskiego batalionu do perspektywa kilka lat.

- 72. batalion w Kościerzynie jest batalionem, który będzie formowany w ostatniej, trzeciej kolejności. Przy czym należy wziąć pod uwagę uwarunkowania, które towarzyszą formowaniu brygady w naszym województwie. Wojska Obrony Terytorialnej są formacją składającą się całkowicie z ochotników. Tempo naboru do pierwszych dwóch pododdziałów, będzie uzależniało budowanie batalionu w Kościerzynie. Ministerstwo Obrony Narodowej wyraziło zgodę na przejęcie nieruchomości w trwały zarząd. Aktualnie są przygotowywane dokumentu niezbędne do sfinalizowania tego procesu, aby rozpocząć cały proces planistyczny związany z przygotowaniem bazy pod kościerski batalion - mówił kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przejęcie nieruchomości przez ministerstwo to nie tylko dla powiatu środki finansowe z tytułu sprzedaży majątku, ale również rozwój gospodarczy całego powiatu.

- Na teren powiatu kościerskiego przyjdzie jednostka, która otworzy możliwości rozwoju powiatu w obszarze gospodarczym, wojskowym. Na naszym terenie działa mnóstwo stowarzyszeń zajmujących się tematykę paramilitarną, których członkowie są zainteresowani uczestniczeniem w szkoleniach i podwyższaniem wiedzy na temat Wojsk Obrony Terytorialnej - mówił starosta kościerski Alicja Żurawska.

- Jest to wielki dzień dla Kościerzyny i powiatu kościerskiego. Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że mamy taką decyzję. Ta decyzja powoduje to, że Kościerzyna ma większy prestiż w wojewódzkie pomorskim - dodawał Piotr Karczewski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Do tematu będziemy wracać.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.