Poznali tajniki pracy stróżów prawa - dzień otwarty w kościerskiej komendzie

wtorek, 12 lutego 2019 r., 14:24
fot. AL

Jak pobrać próbkę DNA? Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia? Ujawnić ślady przestępców? Co to jest badanie osmologiczne? Dlaczego przechodząc przez jezdnię najpierw spoglądamy w lewo? Jak włączyć sygnały świetlne i dźwiękowe w radiowozie? Tych i wiele innych ciekawych aspektów pracy funkcjonariuszy Policji mały okazję poznać dzieci, które we wtorek skorzystały z zaproszenia kościerskich stróżów prawa i wzięły udział w Dniu Otwartym Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie.

Tradycyjnie z okazji ferii zimowym Komenda Powiatowa Policji w Kościerzynie otworzyła swoje drzwi i pokazała, jak wygląda praca policjantów "od kuchni". Największym zainteresowaniem wydarzenie cieszyło się wśród dzieci, na których po przekroczeniu progu komendy czekało mnóstwo ciekawych nowinek dotyczących policyjnej służby.

Wspólne zwiedzanie rozpoczęło się od policyjnej świetlicy. Tam funkcjonariusze przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, jazdy na rowerze, czy korzystanie z uroków zimowego szaleństwa, między innymi na zamarzniętych akwenach. Najmłodsi mieli okazję poznać też tajniki techników kryminalistycznych. Dowiedzieli się między innymi tego, jak pobrać próbkę DNA oraz substancji znajdujących się w powietrzu, na czym polega badanie osmologiczne i w jakich przypadkach się je przeprowadza, czy jak zabezpieczyć ślady na miejscu zdarzenia. Na pamiątkę każdy mógł wykonać odbitkę własnych linii papilarnych.

Na zakończenie wycieczka zawędrowała na parking radiowozów. Każdy mógł zasiąść za kierownicą, czy włączyć syrenę. Po opuszczeniu komendy, odpowiedź na pytanie, kim chciałbyś zostać, jak będziesz dorosłym, była tylko jedna - policjantem.

Odwiedziny u kościerskich stróżów prawa sprawiły dzieciom wiele frajdy i radości.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.