Powiatowy Dzień Osób Chorych w Kościerzynie

poniedziałek, 11 lutego 2019 r., 16:13
fot. AL

Otwarcie nowych pomieszczeń Warsztatów Terapii Zajęciowej, msza święta, prezentacja dorobku środowiskowych domów samopomocy oraz koncert Rudiego Schubertha - tak w Kościerzynie obchodzono 11 lutego, a więc Światowy Dzień Chorego.

11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Wydarzenie to świętowane jest także już od wielu lat w powiecie kościerskim. Przez 15 lat połączone było z wręczeniem Medali im. Matki Teresy z Kalkuty, a więc honorowaniem wszystkich tych, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym i chorym. W tym toku Powiatowe Obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w zmienionej formule.

Poniedziałkowe uroczystości zainaugurowało uroczyste otwarcie i poświęcenie nowych pomieszczeń Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kościerzynie. W południe w parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie odprawiona została msza święta w intencji chorych. Dalsze uroczystości miały miejsce w hali widowiskowo-sportowej "Sokolnia", gdzie odbyła się prezentacja stoisk organizacji pozarządowych i jednostek, których codzienna praca i działalność związana jest z osobami niepełnosprawnymi i chorymi.

Nie zabrakło też okolicznościowych przemówień.

- Dziś mocniej niż w inne dni naszą uwagę kierujemy w kierunku ludzi chorych, aby odczuli nasze wsparcie i duchową bliskość. Najważniejszym dla nas zadaniem jest to, aby osoby chore nigdy nie czuły się odizolowane, wręcz przeciwnie powinny zaznać opieki i życzliwości bliskich, bo paradoksalnie to właśnie w tym trudnym okresie można zbliżyć się do siebie, na co brakuje czasu i motywacji w wirze codziennych obowiązków i zajęć. Obie strony wówczas mogą się od siebie wiele nauczyć. Chory silniej uzmysławia sobie, że nie jest sam, bowiem są obok niego ludzie, którzy darzą go miłością, szacunkiem, opieką. To napawa go otuchą i ufnością, że będzie lepiej, natomiast otoczenie chorego uzmysławia sobie co w życiu jest naprawdę ważne - mówiła starosta kościerski Alicja Żurawska.

- Wszyscy byliśmy bądź jesteśmy lub będziemy potencjalnymi pacjentami. Nie ma wśród nas osoby, która nie doświadczyłaby choroby i związanego z nim cierpienia. Jest to wpisane w nasze człowieczeństwo. W tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim osobom, które z cierpliwością i poświęceniem służą wsparciem i nieocenioną pomocą chorym i potrzebującym. Bez wątpienia postawa ta zasługuje na słowa najwyższego szacunku i uznania. W tym miejscu chylę czoła, przede wszystkim przed rodzinami, instytucjami, które wspierają osoby chore, niepełnosprawne i potrzebujące. Wszystkim osobom chorym i niepełnosprawnym natomiast życzę tego, aby na co dzień spotykali się z ludzką życzliwością i zrozumieniem - kontynuowała.

Wspólne świętowanie zwieńczył występ znanego polskiego piosenkarza Rudiego Schubertha.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.