Jest bardzo ślisko. Uważajcie!

czwartek, 7 lutego 2019 r., 06:53
fot. nadesłane/OSP Hopowo

Na drogach panują wyjątkowo trudne warunki. Jezdnie są oblodzone, co bardzo utrudnia kierowcom poruszanie się po nich. W regionie doszło już do kilku stłuczek i kolizji. Z uwagi na oblodzenie, do odwołania, zamknięta została trasa Egiertowo-Kamela. Służby apelują do uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności.

Czwartkowy poranek okazał się szczególnie trudny dla uczestników ruchu. Oblodzone jezdnie i chodniki dały się we znaki zarówno kierującym, jak i pieszym. Jak informują służby, na szczęście na drogach nie doszło do poważniejszych zdarzeń, ale nie obyło się bez przypadków niegroźnych kolizji. Strażacy musieli interweniować między innymi w Chwarznie (gm. Stara Kiszewa), czy na trasie Egiertowo-Kamela (gm. Somonino). Tam ze względu na oblodzoną nawierzchnię tymczasowo zamknięto drogę.

Mżawka, temperatury - w dzień dodatnie, a w nocy ujemne - to wszystko sprawia, że na drogach i chodnikach jest ślisko. W związku z tym służby apelują do uczestników ruchu o ostrożną jazdę i uwagę podczas spacerów. Oblodzona nawierzchnia staje się niebezpieczną pułapką, a najmniejszy błąd kierowcy może skończyć się zjechaniem do rowu lub zderzeniem z innym pojazdem.

- Bądźmy przezorni i starajmy się przewidywać to, co może wydarzyć się przed nami na drodze. Pamiętajmy, że śliska nawierzchnia znacznie wydłuża drogę hamowania. Zwiększymy odstęp od pojazdu, który jedzie w tym samym kierunku, aby w każdej chwili móc bezpiecznie się zatrzymać. Przy dojeżdżaniu do skrzyżowań nie hamujmy w ostatniej chwili, tylko zwolnijmy dużo wcześniej. Każdy manewr wyprzedzania lub wymijania może być niebezpieczny, dlatego żeby nie stracić panowania nad autem, wykonujmy je płynnie i mniej gwałtownie. Pamiętajmy również, że żaden, nawet najbardziej nowoczesny system hamowania nie uchroni nas przed lodowiskiem na jezdni - przestrzegają służby.

Policjanci apelują też do kierowców, by szczególnie uważali na pieszych.

- Z wyprzedzeniem rozpoczynajmy hamowanie przed przejściami. Pamiętajmy, że na chodnikach i na przejściach dla pieszych może być ślisko. Zejście z pasów może więc zajmować więcej czasu, nietrudno też o poślizgnięcie się i upadek, często wprost pod nadjeżdżający samochód - zaznaczają.

Piesi z kolei wchodząc na przejście powinni brać pod uwagę wydłużoną drogę hamowania pojazdów.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.