Powiat. "Nasze szkoły są wzorowo przygotowane na przyjęcie podwójnego rocznika"

środa, 6 lutego 2019 r., 13:54
fot. AL

Z końcem czerwca ostatnie roczniki klas gimnazjalnych i szkół podstawowych w powiecie kościerskim opuści aż 1.666 uczniów. We wrześniu szkoły średnie będą musiały zmierzyć się więc z przyjęciem w swoje mury podwójnego rocznica. Jak zapewnia starosta Alicja Żurawska, kościerskie licea, technika i szkoły branżowe są na to przygotowane wzorowo. - Dla każdego ucznia znajdzie się miejsce - podkreśla szefowa powiatu kościerskiego.

W związku z reformą oświaty, która miała na celu likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioklasowego cyklu nauczania w szkołach podstawowych, w czerwcu edukację na pierwszym szczeblu kształcenia zakończą dwa roczniki. Szkoły średnie muszą więc zmierzyć się z przyjęciem zwiększonej liczby uczniów. W Kościerskiem gimnazjum ukończy w tym roku 779 uczniów, z kolei szkoły podstawowe 887 uczniów.

Łącznie w powiecie pojawi się więc 1.666 absolwentów, z których 1.405 zadeklarowało chęć kontynuowania nauki w kościerskich szkołach.

- Z nieukrywaną satysfakcją chciałabym poinformować, że jesteśmy wzorowo przygotowani do przyjęcia całej młodzieży, która będzie chciała uczyć się w naszych szkołach ponadgimnazjalnych. Unikniemy zmianowości. Pracowaliśmy nad tym bardzo długo, bo praktycznie od półtorej roku. Robiliśmy wszystko, aby komfort w naszych szkołach był na wysokim poziomie, aby młodzież, a szczególnie ta, która przyjeżdża z terenów wiejskich nie musiała wracać w późnych godzinach wieczornych. Jest to bardzo ważne, w szczególności dla rodziców, którym na sercu leży to, aby ich dzieci miały komfort nauki. I to nam się udało - podkreślała starosta kościerski Alicja Żurawska.

- Mamy też przygotowane kierunki nauczania zarówno dla absolwentów klas gimnazjalnych, jak i szkół podstawowych., od 24 oddziałów przygotowanych dla uczniów szkół gimnazjalnych aż do 27 oddziałów dla uczniów kończących szkoły podstawowe. To powoduje, że dla każdego ucznia znajdzie się miejsce. Nie będzie, kolokwialnie mówiąc, wyścigów szczurów. Uczniowie nie będą musiały bić się o każde miejsce. Oczywiście, nie wszyscy, dostaną się do I Liceum Ogólnokształcącego, czy wymarzonego technikum. Wszystko zależy od wyników nauczania. Niemniej będziemy przygotowani na ponad 1600 miejsc na terenie powiatu kościerskiego, w naszych szkołach. Nasi nauczyciele również przygotowani są na to, aby podjąć do wyzwanie - kontynuowała.

Jak dodawała, zaistnieje za to potrzeba zatrudnienia nauczycieli kształcących w kierunkach zawodowych.

Szczegóły odnośnie przygotowania bazy lokalowej, jak i rozwiązań wprowadzonych w szkołach, by uniknąć dwuzmianowości przedstawił wicestarosta kościerski Piotr Laska.

- Wraz z dyrektorami poszerzamy bazę lokalową, adaptując pomieszczenia na sale dydaktyczne. Pewne ruchy, które można wykonać w budynkach szkół pozwolą na to, że nie będzie dwuzmianowości. Otworzymy wystarczającą liczbę oddziałów, aby nie zwiększać liczby uczniów w klasach, co uznajemy za bardzo duży plus. Dla nas poziom dydaktyczny jest bardzo ważny, dlatego nie zwiększamy ilości uczniów w klasach. Może zmniejszyłoby to koszty, ale nie o to chodzi, aby tylko patrzeć na pieniądze. - wyjaśniał wicestarosta Piotr Laska.

- Jesteśmy więc przygotowano pod względem lokalowym, jak i kadrowym. Będziemy proponować, aby uczniowie klas pierwszych mieli zajęcia na basenie w Kościerzynie. To też jest element rozprężenia natłoku ilości klas (...). Pracujemy też nad kwestią dowozów. Jestem po rozmowie z jednym z przewoźników. Będziemy robić wszystko, żeby ich interesy zgrać z naszym interesem. Przewoźnicy mają na celu zarabianie pieniędzy, a w naszym interesie jest to, aby młodzież w najlepszych godzinach dojechała na zajęcia i wróciła do domu. Będziemy się starać, aby było to z jak najlepszą korzyścią dla uczniów - mówi.

W roku szkolnym 2019/2020 dla absolwentów klas gimnazjalnych przygotowano 784 miejsc, w tym 224 miejsca w liceum ogólnokształcącym, 352 miejsca w technikum, 192 miejsca w branżowej szkole I stopnia oraz 16 miejsce w branżowej szkole I stopnia specjalnej. Z kolei dla absolwentów szkół podstawowych przygotowano łącznie 880 miejsc, w tym 224 w liceum ogólnokształcącym, 416 w technikum, 224 w branżowej szkole I stopnia i 16 w branżowej szkole I stopnia specjalnej.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.