Grypa znów zaatakowała - spory wzrost zachorowań na Pomorzu

poniedziałek, 4 lutego 2019 r., 10:38
fot. MD-Z

W ostatnim czasie w województwie pomorskim odnotowano spory wzrost zachorowań na ostre infekcje górnych dróg oddechowych, w tym grypę. Przełom stycznia i lutego to okres wzmożonej zachorowalności. W ostatnim tygodniu stycznia odnotowano na Pomorzu aż 42.226 przypadków ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych.

Wirus grypy rozprzestrzenia się bardzo szybko. Można się nią zarazić bardzo szybko - drogą kropelkową, gdy osoba chora mówi, kicha lub kaszle bądź poprzez kontakt bezpośredni. Choroba, od momentu wniknięcia wirusa do organizmu, rozwija się w ciągu 18 do 72 godzin. Utrzymuje się do siedmiu dni, o ile nie dojdzie do powikłań. Objawia się m.in. wysoką gorączką, bólami mięśni i głowy, złym samopoczuciem, pojawia się m.in. kaszel, ból gardła i duszność. Grypę można pomylić z przeziębieniem, które wywoływane jest wirusami powodującymi stany podgorączkowe, rzadko gorączkę, bóle głowy, katar, kichanie, kaszel, ból gardła oraz oczu.

Państwowa Inspekcja Sanitarna corocznie prowadzi monitoring zachorowań na grypę oraz ostre infekcje górnych dróg oddechowych. W okresie od 1września 2018 r. do 31 stycznia 2019 r. zanotowano na terenie województwa pomorskiego 418.034 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych. Tylko w ostatnim tygodniu, w okresie od 23 do 31 stycznia zarejestrowano 42.226 tego typu przypadków. Dla porównania, w analogicznym okresie w latach 2017-2018 odnotowano ich około 38.000, natomiast trzy lata wcześniej około 30.000. Przez cały styczeń zarejestrowano łącznie 116.632 przypadki, 467 osób skierowano do szpitala.

Grypy nie należy lekceważyć, gdyż może nieść z sobą poważne powikłania, prowadzące do zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków, osób starszych, kobiet w ciąży lub małych dzieci. Dlatego też, gdy pojawią się pierwsze objawy, lepiej zrezygnować z pójścia do pracy, odwiedzić lekarza i kilka dni spędzić w łóżku.

Aby ustrzec się przed chorobą przede wszystkim należy unikać kontaktów z osobami chorującymi. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów najlepiej zostać w domu, odwiedzić lekarza, i porządnie wykurować się przed powrotem do pracy.

Popularną metodą ochrony przed grypą jest też szczepienie. Szczepionkę należy zaaplikować najlepiej na początku sezonu grypowego, tj. w okolicach września i października. Specjaliści twierdzą, że taka szczepionka jest najlepszą ochroną przed zachorowaniem na grypę sezonową. Pozwala uniknąć bardzo ciężkich, poważnych dla zdrowia powikłań po grypie. Szczególnie polecana jest szczepienia osobom dorosłym z grup ryzyka, które cierpią na choroby przewlekłe, ale też osobom w starszym wieku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.