Nie żyje Edmund Konkolewski - harcerz, strażak, działacz kaszubski

wtorek, 29 stycznia 2019 r., 14:31
fot. archiwum

W poniedziałek w wieku 97 lat na wieczną służbę odszedł zasłużony strażak OSP Wiele, harcerz, gawędziarz kaszubski, Honorowy Obywatel gminy Karsin, działacz społeczny, Edmund Konkolewski. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 1 lutego w kościele pw. św. Mikołaja w Wielu.

Edmund Konkolewski urodził się w 28 listopada 1921 roku. W wieku młodzieńczym mieszkał w Kościerzynie, gdzie chodził do szkoły i działał w harcerstwie. Po śmierci swego ojca przeniósł się do rodzinnego Wiela. W sierpniu 1939 roku jako 17-latek brał udział w kopaniu rowów przeciwpancernych na południowym wschodzie II Rzeczpospolitej. Gdy wybuchła II wojna światowa jako ochotnik zgłosił się do armii gen. Franciszka Kleeberga i brał udział w ostatniej bitwie września pod Kockiem 5 października 1939 roku.

W czasie okupacji ukrywał się i działał w "Gryfie Pomorskim". Po wojnie założył posterunek MO, ale za to, że aresztował Żołnierzy Radzieckich za kradzieże na ludności kaszubskiej, musiał zrezygnować. Po wojnie pracował w kilku przedsiębiorstwach, nigdy nie wstąpił do PZPR, przez co nigdy nie awansował.

Bardzo mocno angażował się społecznie w kaszubszczyznę, był m.in. pomysłodawcą, inicjatorem i założycielem pierwszego wiejskiego koła PTTK i Domu Kultury w Wielu. Nie było historii Wiela, wydarzenia, w którym nie byłoby jego udziału. Przez całe swe życie kierował się ideałami harcerskimi, uczestniczył w 1935 r. w Międzynarodowym Zlocie Skautów w Spale i Garczynie (1932 r.).

Swoimi wspomnieniami z okresu wojennego nie raz dzielił się z harcerzami. Tym najmilszym, jak przyznawał, był widok opuszczających Wiele Niemców.

- Mam z tego wydarzenia piękne zdjęcie. Jest to jedno z najpiękniejszych zdjęć, jakie posiadam - podkreślał Edmund Konkolewski podczas obozu harcerskiego w Garczynie we wrześniu 2017 roku.

Za swoją działalność nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Karsin.

Edmund Konkolewski zmarł w poniedziałek, 28 stycznia. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 1 lutego w kościele w Wielu.

oprac.AL
info. Piotr Kwidziński

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.