Wpłacił zaliczkę. Pojechał obejrzeć ciągnik. Trafił na opuszczone gospodarstwo

wtorek, 29 stycznia 2019 r., 12:44
fot. archiwum

Wpłacił zaliczkę za ciągnik rolniczy, a następnie pojechał go obejrzeć pod wskazany w ogłoszeniu adres. Trafił na gospodarstwo, ale opuszczone już od wielu lat. Kontakt ze sprzedającym się urwał. Tym samym 33-letni mieszkaniec powiatu dołączył do niemałego grona ofiar oszustów internetowych. Funkcjonariusze po raz kolejny apelują więc o zachowanie rozsądku podczas zakupów przez internet.

Do zdarzenia doszło w piątek. To wówczas 33-letni mieszkaniec powiatu kościerskiego na jednym z portali zainteresował się ciągnikiem rolniczym. Dokonał przedpłaty za niego w wysokości 1.000 zł, a następnego dnia chcąc obejrzeć pojazd, udał się pod wskazany przez wystawiającego produkt.

- Mężczyzna owszem trafił na gospodarstwo rolne, ale opuszczone już od 20 lat. Kontakt ze sprzedającym natomiast się urwał - mówi asp. Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji.

Takich przypadków kościerscy funkcjonariusze odnotowują wiele. Schemat działania internetowych oszustów jest zwykle bardzo podobny. Poprzez ogłoszenia w sieci oferują na sprzedaż różne towary bądź usługi po bardzo atrakcyjnej cenie. Po dokonaniu przez kupującego wpłaty na podane konto bankowe, wszelki kontakt ze sprzedającym nagle się urywa. Oszukany nie ma więc ani pieniędzy, ani towaru.

- Przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić wiarygodność osoby sprzedającej dany produkt, a zamiast uiszczać opłatę za towar przed wysyłką, zapłacić nieco więcej i wybrać opcję zapłaty za pobraniem. Jeżeli już decydujemy się płacić przed wysyłką, warto dokonywać takich płatności za pośrednictwem portali aukcyjnych. Posiadają bowiem dodatkowe zabezpieczenia, więc łatwiej odzyskać pieniądze - radzi rzecznik kościerskiej policji.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.