Uczcili 99. rocznicę Wkroczenia Wojsk Polskich do Kościerzyny

niedziela, 27 stycznia 2019 r., 16:43
fot. AL

W niedzielę kościerski rynek na kilka godzin cofnął się w czasie o 99 lat aby przypomnieć historyczne wydarzenie, jakim było przybycie armii generała Hallera na Kaszuby celem wyzwolenia kaszubskiej ziemi spod zaboru pruskiego. Tegoroczne obchody uświetniła Orkiestra Wojska Polskiego oraz kampania reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Nie zabrakło również Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i przedstawicieli Związku Piłsudczyków RP.

Tradycyjnie na terenie Wielkiego Klincza i Kościerzyny odbyły się uroczystości związane z obchodami upamiętniającymi Wkroczenie Wojskich Polskich na Pomorze. 31 stycznia przypadnie 99. rocznica przybycia armii generała Hallera na Kaszuby celem wyzwolenia kaszubskiej ziemi spod zaboru pruskiego.

Rocznicę odzyskania niepodległości przez Kościerzynę i powiat kościerski uczczono też w Łubianie, gdzie po porannej mszy świętej, harcerze złożyli kwiaty przed przykościelnym krzyżem. W Wielkim Klinczu uroczystości rozpoczęły się w niedzielne przedpołudnie mszą św., po której uroczysty korowód na czele z II Pułkiem Szwoleżerów Rokitniańskich przeszedł pod miejscową salę wiejską. Tam zgromadzeni mieszkańcy mieli okazję obejrzeć pokaz szwoleżerów, jak i skosztować tradycyjnej grochówki wojskowej przed kolejną edycją Rajdu Patriotycznego.

Po południu obchody przeniosły się do Kościerzyny. Tu również uroczystości rozpoczęto mszą św., a następnie na Rynku przywitano szwoleżerów i orkiestrę Wojska Polskiego oraz kampanię reprezentacyjną Marynarki Wojennej.

Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień.

- Drodzy mieszkańcy Kościerzyny, to dla was jest to dzisiejsze święto. Wspólnie cieszymy się z przyłączenia Kościerzyny do macierzy 99 lat temu. Musimy poczekać jeszcze rok, by świętować setną rocznicę przyłączenia Kościerzyny do Polski. Wywalczyli to nasi przodkowie, którzy dla dobra wspólnego, potrafili się zjednoczyć. Teraz my musimy wspólnie dbać o tę kaszubską część Polski, jak również całą Polskę i Europę. Musimy dawać przykład naszą serdecznością, jednością i porozumieniem, bo tylko wspólną pracą i wspólnym działaniem możemy osiągnąć wiele, ponad podziałami. Dziękuję naszej kościerskiej młodzieży, za to że tu jest, bo to oni są przyszłością naszego miasta - mówił burmistrz Kościerzyny Michał Majewski.

- Jest to już tradycja, że pod koniec stycznia zbieramy się na kościerskim Rynku, aby uczcić wydarzenie, które miało miejsce 31 stycznia 99 lat temu. W przyszłym roku minie już sto lat, jak II Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich z niedalekiego Wielkiego Klincza przybył do Kościerzyny. Naszym obowiązkiem jest nie tylko upamiętnienie tego wydarzenie, ale również przekazywanie wiedzy o nim młodemu pokoleniu. Naszym zadaniem jest wypełnienie testamentu jednego z ojców założycieli niepodległego Państwa Józefa Piłsudskiego, który powiedział, że naród, który nie dba o swoją historię, nie jest godzien szacunku teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości - podkreślał z kolei wicestarosta Piotr Laska.

Zarząd Związku Piłsudczyków RP postanowił też odznaczyć osoby, które w sposób szczególny dbają o upamiętnienie tradycji oraz krzewią patriotyzm.

Za wybitne osiągnięcia w krzewieniu idei i czynów marszałka Józefa Piłsudskiego Srebrnym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP odznaczeni zostali: Sławomir Szkobel, Jan Dittrich oraz Alina Cyrzon.

Po oficjalnych uroczystościach tradycyjnie odbył się Mini Rajd Kaszubski.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.