Uroczysty pokot zwieńczył rekordowe III Okręgowe Polowanie na Lisy

niedziela, 27 stycznia 2019 r., 09:35
fot. AL

Siódme Kaszubskie i trzecie Okręgowe Polowanie na Lisy za nami. Tym samym w ostatnich dniach myśliwi różnych kół zjednoczyli siły i polowali na szkodniki łowieckie, głównie lisy. W sobotnie południe spotkali się w Pażęcach na uroczystym pokocie. Podczas wielkiego polowania, w którym wzięło udział 14 kół, ustrzelono aż 323 lisy, co tegoroczne polowanie czyni rekordowym. Królem polowania został Rafał Kaszuba z koła Głuszec Kartuzy, który upolował 59 listów, kunę i norkę.

Przez ostatnie dni myśliwi z okręgu gdańskiego polowali na drapieżniki. W Pażęcach (gm. Stężyca) odbył się ósmy wspólny pokot, na który przybyli członkowie aż z czternastu kół łowieckich mających swoje obwody między innymi na terenie powiatów kartuskiego, kościerskiego.

Z roku na rok zainteresowaniem wspólnym polowaniem na lisy się zwiększa. Głównym celem zjednoczenia sił myśliwych jest ochrona zwierzyny drobnej. I jak przyznają myśliwi efekty są już widoczne.

- Jako Polski Związek Łowiecki realizujemy program "Ożywić Pola". Chcielibyśmy, aby zając, kuropatwa, bażant były widziane nie tylko na zdjęciach, ale też na naszych polach i w lasach. Lis jest największym szkodnikiem. Wzięliśmy sobie za cel zmniejszenie populacji tego szkodnika. Dzięki naszym działaniom udało się zmniejszyć populację lisów. To spowodowało zwiększenie się liczby zajęcy. W ostatnich dniach sam widziałem około 20 zajęcy - wyjaśnia Józef Kitowski z koła łowieckiego Drop, organizator pokotu.

Co ważne, koła łowieckie są też zaangażowane w edukację młodzieży szkolnej. Myśliwi spotykają się z dziećmi i opowiadają o żyjących w lasach i na polach zwierzętach. Prowadzą też cykliczne akcje sadzenia drzewek i krzewów, w których drobna zwierzyna czuje się najlepiej. I na tym jednak nie koniec. Przed dwoma laty na łąki wypuścili pona 220 kuropatw, co ma być też kontynuowane także w tym roku.

Warto dodać, że III Okręgowe Polowanie na Lisy wsparły samorządy powiatu kartuskiego, w tym powiat kartuski oraz gminy: Kartuzy, Stężyca, Chmielno, Przodkowo, Somonino, Sierakowice i Sulęczyno, powiat kościerski, powiat pucki oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Gdańsku, jak i prywatni sponsorzy oraz koła łowieckie.

- W imieniu samorządowców dziękuję za to, że realizowany jest program "Ożywić pola". Myślę, że nadal będzie skutecznie realizowany, a co za tym idzie populacja zająca i kuropatwy zwiększała się na naszym terenie. Dziękuję myśliwym, że unieszkodliwili tyle szkodników w sposób właściwy. Dziękuję za organizację i życzmy sobie dalszej współpracy - mówił Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca.

Podczas pokotu odznaczony za działalność na rzecz łowiectwa został Mieczysław Woźniak, Przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego.

Myśliwi, którym udało się upolować największą ilość zwierzyny spośród swoich kolegów z koła, otrzymali pamiątkowy medal oraz nagrodę. Uroczysty pokot zwieńczyła biesiada myśliwska.

Wyniki III Okręgowego Polowania na Lisy:
1. Rafał Kaszuba (Głuszec Kartuzy) - 59 lisów, kuna, norka
2. Feliks Treder (Słonka Sierakowice) - 21 lisów
3. Witold Czaja (Słonka Sierakowice) - 20 lisów
4. Krzysztof Wos (Knieja Wejherowo) - 16 lisów, tchórz
5. Jan Kanka (Trop Gdańsk) - 16 lisów
6. Marek Funk (WKŁ 297 Diana Gdynia) - 11 lisów, 3 jenoty
7. Wojciech Kierznikiewicz (WKŁ 297 Diana Gdynia) - 12 lisów
8. Zygmunt Czaja (Słonka Sierakowice) - 12 lisów
9. Jan Mazurowski (Szarak Tczew) - 11 lisów
10. Edward Skórewicz (Sokół Kolejarz) - 11lisów
11. Wojciech Klawikowski (Sokół Kolejarz) - 10 lisów, jenot
12. Sebstian Litwin (Trop Gdańsk) - 10 lisów
13. Jacek Białk (Słonka Sierakowice) - 9 lisów, jenot
14. Wojciech Tempski (Łabędź Kartuzy) - 9 lisów, jenot
15. Marcin Pionk (Słonka Sierakowice) - 7 lisów, kuna
16. Grzegorz Ulaczyk (Łabędź Kartuzy) - 7 lisów
17. Michał Chmurzyński (Drop Gdańsk) - 7 lisów
18. Bartosz Kuczkowski (Słonka Sierakowice) - 6 lisów, jenot
19. Witold Frankowski (Tur Gdańsk) - 6 lisów
20. Krzysztof Sieniek (Słonka Sierakowice) - 5 lisów
21. Andrzej Węsierski (Drop Gdańsk) - 5 lisów
22. Zenon Drawc (Głuszec Kartuzy) - 4 lisy
23. Krzysztof Sychta (Drop Gdańsk) 4 lisy
24. Zbigniew Koszałka (Słonka Sierakowice) - 3 lisy
25. Henryk Laska (Drop Gdańsk) - 2 lisy, tchórz
26. Dawid Sieniek (Słonka Sierakowice) - 2 lisy
27. Roman Ślizewski (Knieja Tczew) - 2 lisy
28. Arkadiusz Brdękiewicz (Tur Gdańsk) - 1 lis
29. Tadeusz Majkowski (Szarak Gdańsk) - 1 lis
30. Jan Formela (Słonka Sierakowice) - 1 lis
31. Wiesław Formela (Słonka Sierakowice) - 1 lis
32. Wojciech Lewna (Słonka Sierakowice) - 1 lis
33. Wojciech Syldatk (Słonka Sierakowice) - 1 lis
34. Włodzimierz Siemieniuk (im. Wojska Gdynia) - 1 lis
35. Jan Włodarczyk (Drop Gdańsk) - 1 lis
36. Józef Kitowski (Drop Gdańsk) - 1 lis
37. Kazimierz Kuręda (Drop Gdańsk) - 1 lis
38. Sylwester Dmowski (Drop Gdańsk) - 1 lis
39. Grzegorz Wica (Drop Gdańsk) - 1 lis

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.