OC w powiecie kościerskim - tanie czy drogie

poniedziałek, 21 stycznia 2019 r., 09:56
fot. nadesłane

Wśród wielu kosztów, które ponoszą kierowcy, szczególnie obciążająca portfel wydaje się obowiązkowa składka ubezpieczeniowa. Polisa jest niezbędna, żeby legalnie poruszać się po drogach i nie ponosić konsekwencji ewentualnego spowodowania szkód. Jeśli mieszkasz w powiecie kościerskim, poznaj cenę OC obowiązującą w Twojej okolicy.

Ubezpieczenie jest niezbędne

Układy sprawdzane w trakcie przeglądu, ceny paliw, formalności przy zakupie używanego pojazdu, koszty związane z OC, wyrejestrowanie samochodu - co warto wiedzieć, aby oszczędzać i nie przepłacać w związku z posiadaniem auta? Odpowiedź może być tylko jedna: wszystkie przydatne informacje są mile widziane. Im bardziej świadomie podchodzisz do kierowania autem, tym więcej pieniędzy jesteś w stanie zaoszczędzić.

Wysokość składki na OC zależy od wielu czynników - np. to, jakim autem się poruszasz, gdzie mieszkasz, ile masz lat, jak długo jeździsz. Kolosalny wpływ na ostateczny koszt mają uzyskane zniżki za bezszkodową jazdę, które maksymalnie mogą sięgać do 60% po kilku latach kontynuowania polisy bez spowodowania szkód.
Na polskim rynku funkcjonuje kilkadziesiąt podmiotów ubezpieczających kierowców. I wszędzie OC działa w tym samym zakresie, różniąc się co najwyżej detalami (bezpośrednią likwidacją szkód czy wysokością przyznawanych i odbieranych zniżek). Obojętnie, czy mieszkasz w okolicy Kościerzyny, Krakowa, czy Kielc - zawsze musisz jeździć z ważnym OC, inaczej poniesiesz konsekwencje finansowe (grzywny sięgają kilku tysięcy złotych).

Skoro o powiecie kościerskim mowa, a wpływ miejsca zamieszkania został już podkreślony - OC jest tu drogie czy tanie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, wykonajmy symulację na stronie, która pozwala zestawić ze sobą oferty wielu ubezpieczycieli.

Kościerzyna i okolice - przykładowa cena OC

Wejdź na stronę najtaniejuagenta.pl i wprowadź do formularza swoje dane. Na potrzeby artykułu wyobraź sobie 33-letnią Marzenę, po rozwodzie samotnie wychowującą dziecko w Kościerzynie. Marzena posiada 10-letniego Opla z silnikiem benzynowym o pojemności 1,3 l. Auto ma przebieg 125 000 kilometrów, ponieważ kobieta jeździ głównie po okolicy, a w ciągu najbliższego roku planuje przejechać około 10 tysięcy kilometrów. Samochód jest parkowany na ulicy, pod blokiem. 60-procentowe zniżki za bezszkodową jazdę oznaczają oczywiście komfort niższych cen w stosunku do kierowców, którzy przyczynili się do kolizji lub wypadków.

Według naszej prognozy, Marzena musiałaby zapłacić za OC w Kościerzynie przynajmniej 478 złotych. Gdyby wybrała droższego ubezpieczyciela, bez porównania, mogłaby trafić na polisy kosztujące nawet kilkaset złotych więcej. Niemal 480 złotych za OC - to dużo czy mało? Porównajmy chociażby z sąsiednimi powiatami - gdańskim oraz chojnickim. Marzena mieszkająca w Chojnicach musiałaby zapłacić 450 złotych, ale w Pruszczu Gdańskim - przynajmniej 529 złotych. Choć wszystkie trzy miasta znajdują się w relatywnie bliskiej odległości, różnica między najtańszym a najdroższym OC wynosi ponad 60 złotych.

Ubezpieczaj się z głową

Skoro i tak musisz wykupić polisę, poszukaj oszczędności. Sprawdź, ile wynosi średni koszt dla Twojej okolicy (rekordy padają we Wrocławiu i Warszawie, tam za OC płaci się średnio powyżej 1000 złotych). Skorzystaj z kalkulatora OC albo odwiedź agenta ubezpieczeniowego. Porównaj dostępne oferty i wybierz najkorzystniejszą. Jeśli w grę wchodzi spora różnica pieniężna, a zakres polisy pozostaje ten sam, po co przepłacać?

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.