O bezpieczeństwie podczas finału WOŚP-u i nie tylko. "To wy, wolontariusze, jesteście wizytówką tej szczytnej idei"

czwartek, 10 stycznia 2019 r., 16:51
fot. AL

W niedzielę wyjdą na ulice i będą kwestować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Środki, które dzięki nim zasilą konto fundacji, trafią później w postaci sprzętu do specjalistycznych szpitali dziecięcych, by ratować zdrowie i życie najmłodszych. Mowa oczywiście o kościerskich wolontariuszach, łącznie około 500 osobach, które poświęcą swój czas, by wspomóc szczytną ideę orkiestry serc. W czwartek spotkali się w Sali Szopińskiego, gdzie wysłuchali, jak zadbać o własne bezpieczeństwo podczas 27. finału WOŚP-u.

- Liczę na waszą ogromną odpowiedzialność. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest pod szczególnym nadzorem nie tylko tych, którzy pomagają, ale również tych, którzy patrzą na nas nieprzychylnym okiem. Chciałbym, żebyście wiedzieli, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ciągu ostatnich trzech lat przekazała trzy ogromne transporty dla szpitala, przede wszystkim dla osób starszych i tych najmniejszych. Dwukrotnie z fundacji do naszego powiatu trafił też sprzęt ratowniczy i przeciwpożarowy. Po sierpniowej nawałnicy Jurek Owsiak, bez żadnej prośby, przesłał naszym strażakom bardzo wiele sprzętu, m.in. motopompy, agregaty prądotwórcze, czy sprzęt ratowniczy - mówił podczas spotkania Jan Dittrich.

Spotkanie było okazją do przedstawienia zasad bezpiecznego kwestowania.

- Nie wchodzimy ze skarbonkami do żadnych mieszkań prywatnych, w tym własnych oraz miejsc kultu, a więc kościołów, bo te miejsca służą czemu innemu. Kwestując musimy to uszanować. Kwestujemy na ulicach. Staramy się iść parami, grupą, tak, aby jedni widzieli drugich. Nie wygłupiajmy się. Pamiętajmy, że jesteśmy wizytówką tej akcji - apelował Jan Dittrich.

Nad bezpieczeństwem wolontariuszy głównie na terenie miasta poza funkcjonariuszami policji czuwać będą też strażnicy miejscy.

- Straż miejska co roku czuwa nad bezpieczeństwem wolontariuszy. Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe obserwacje, chcielibyśmy zaapelować, abyście nie kwestowali ani pojedynczo ani też większymi grupami. Pozwólcie przejść chodnikiem tym, którzy chcieliby z niego skorzystać. Najważniejsze byście posiadali czytelne identyfikatory i nie narzucali się nikomu z tą szczytną ideą. Jeżeli ktoś będzie chciał wrzucić wam pieniądze do puszki, to to zrobi. A gdyby wam się ktoś narzucał, natychmiast zgłoście taką sytuację - mówił Tomasz Smuczyński, Komendant Straży Miejskiej w Kościerzynie.

- Na terenie miasta mamy 80 kamer, 60 z nich cały czas jest w naszej obsłudze, dlatego pewnie każdego z was będziemy mogli obserwować podczas kwestowania. Nie chodzi o to, aby was inwigilować, ale o wasze bezpieczeństwo. W większej części miasto jest oświetlone i chcielibyśmy, abyście to właśnie w tych rejonach się poruszali. Prosimy też o to, abyście nie zaśmiecali miasta. Opakowania po posiłkach wrzucajcie do koszy, co potem dobrze świadczy o całej idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której jako wolontariusze jesteście wizytówką - kontynuował.

Każdy wolontariusz dzięki kościerskiej policji i miastu otrzyma opaskę odblaskową, co ma poprawić jego widoczność. Niemniej, jak zaapelował asp. Piotr Kwidziński z kościerskiej policji, kwestujący powinni zwrócić szczególną uwagę podczas przechodzenia przez jezdnię.

- Przechodźcie tylko w miejscach ku temu dozwolonych. Uważajcie przy przejściach dla pieszych. Możecie myśleć, że kierowcy was widzą, a może być zupełnie inaczej - zaznaczał.

Jak kontynuował, nie zawsze media pokażą dobrą stronę tej inicjatywy, ale niechlubne incydenty szybko pojawią się na pierwszych stronach gazet

- Jesteście wspaniałą młodzieżą, która chce czegoś dokonać. Osoby, które nie są godne noszenia puszek, niech się tego nie podejmują. Kwestowanie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest zaszczytem. Z perspektywy rzecznika prasowego, chciałbym powiedzieć, że dobre rzeczy słabo się sprzedają. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy raz ma przychylność telewizji ogólnopolskiej a raz nie. Złe informacje, takie jak chociażby kradzież puszki, od razu trafią na pierwsze strony gazet. Nie chcemy, aby Kościerzyna była z tego powodu sławna - podkreślał Piotr Kwidziński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie.

Kościerski sztab będzie liczyć około 500 wolontariuszy.

- Przede wszystkim dziękuję za to, że jesteście z nami. To znaczy, że świadomie podjęliście decyzję, żeby zostać wolontariuszami i zbierać pieniądze. Jest to naprawdę ważne. Teraz musicie tylko dopilnować tego, aby nie przykleić do siebie żadnej złej łatki. Myślę, że jednak takich sytuacji nie będzie - podsumowała Kinga Snopek.

Siedziba kościerskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie mieściła się w Kościerskim Domu Kultury i funkcjonowała w godzinach od 8 do 20.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.