Stracili prawo jazdy przez... Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

wtorek, 8 stycznia 2019 r., 10:17
fot. nadesłane/KPP Kościerzyna

Tylko w 2018 roku internauci wskazali 679 zagrożeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w Kościerskiem. Głównie dotyczyły one przekraczania dozwolonej prędkości. Patrole we wskazanych przez mieszkańców miejscach pozwoliły na zwiększone kontrole pomiaru prędkości. W miniony weekend w ten sposób prawo jazdy straciło dwoje piratów drogowych.

- W 2018 roku minął już drugi rok działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której mieszkańcy nie tylko naszego regionu, ale i całego kraju mogą wskazywać miejsca, które według nich są zagrożone, np. tam, gdzie kierujący nie stosują się do przepisów ruchu drogowego, nieprawidłowo parkują, gromadzi się młodzież, która zakłóca porządek, czy nawet miejsca, gdzie źle oznakowano drogi - zaznacza asp. Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji.

W powiecie kościerskim w ubiegłym roku dzięki KMZB naniesionych zostało prawie 679 takich miejsc.

- Policjanci weryfikują wszystkie zgłoszenia. Większość z nich dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości, parkowania pojazdów w miejscach niedozwolonych i spożywania alkoholu w miejscu publicznym. 61,5 proc. takich nieprawidłowości się potwierdziło -podaje asp. Piotr Kwidziński.

Tylko miniony weekend, dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, dwoje kierujących straciło prawo jazdy.

- W miniony piątek i sobotę funkcjonariusze kościerskiej drogówki podczas patrolu miejsca zaznaczonego jako "potwierdzone" na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, na drodze krajowej nr 221 w miejscowości Nowy Klincz zatrzymali 48-letnią kobietę, kierującą samochodem vw, która przekroczyła dozwoloną prędkość. W terenie zabudowanym jechała 104 km/h. Straciła prawo jazdy. Z uprawnieniami pożegnał się również inny kierowca, 47-letni mieszkaniec naszego powiatu, który dzień wcześniej w miejscowości Boże Pole przekroczył dozwoloną prędkość o 57 km/h - informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie.

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy mają wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Mapa umożliwia każdemu wskazanie niewłaściwych zjawisk i zachowań, które wzbudzają powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia.

Jest narzędziem, które ma służyć rzetelnemu, czytelnemu zidentyfikowaniu oraz przedstawieniu skali i rodzaju zagrożeń społecznościom lokalnym oraz instytucjom współodpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Policjantom pomaga w codziennej służbie, a mieszkańcom daje możliwość szybkiego przekazywania informacji o zagrożeniach w ich okolicy.

Policjanci zachęcają do korzystania z mapy zagrożeń. Jednocześnie przypominają, że mapa jest narzędziem do oznaczania zagrożeń występujących długotrwale, a więc takich, które występują częściej i powtarzają się. W przypadkach, w których mieszkańcy chcą, aby policja interweniowała od razu, należy je zgłaszać pod numerem 997 lub 112.

Jak skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa? Wystarczy, że wejdziesz w ten link. Wybierz interesujący Cię region, a potem oznaczysz jakie zagrożenia występują w Twojej okolicy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.