Pierwszy Orszak Trzech Króli w Lipuszu przyciągnął tłumy

niedziela, 6 stycznia 2019 r., 17:55
fot. AL

Po raz pierwszy ulicami Lipusza przeszedł Orszak Trzech Króli. Tym samym w powiecie kościerskim w ten sposób uroczystość Objawienia Pańskiego uczczono w trzech miejscowościach. Lipuski przemarsz spotkał się z zainteresowaniem kilkaset osób, które wyruszyły spod kościoła, by dotrzeć do miejscowego urzędu gminy.

6 stycznia przypada Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli.

- Stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym - należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii - informują organizatorzy orszaku.

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka w Polsce. W tym roku odbyły się aż w 751 miejscowościach w Polsce oraz w 22 za granicą (w 13 państwach). W ubiegłym roku, w kraju, były to 644 miejscowości.

- W tym roku, z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II, przejdziemy pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi". W orszakowym scenariuszu znaleźliśmy wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego, rozpoznaliśmy tytuły jego książek, Encyklik, Adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi - informują organizatorzy orszaku.


Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przemaszerował też ulicami Lipusza. Wspólne świętowanie uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczęło się mszą świętą, po której jej uczestniczy wzięli udział w jasełkach ulicznych.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.