Za nieodśnieżenie samochodu i chodnika możesz słono zapłacić

piątek, 4 stycznia 2019 r., 12:04
fot. archiwum

Usuwanie śniegu i lodu z szyb, lusterek, świateł, tablic rejestracyjnych oraz dachu - to obowiązek każdego kierowcy. Często jednak możemy być świadkami sytuacji, kiedy to kierowcy idą na skróty i odśnieżają przednią szybę lub tylko jej część, co z pewnością nie ułatwia im poruszania się po drogach. Policja przypomina o obowiązku odśnieżania pojazdu przed jazdą oraz chodników i przestrzega przed sankcjami karnymi za niewywiązywanie się z tych zadań.

Śnieżyce utrudniają życie kierowcom i to nie tylko na drodze, ale też tuż przed wejściem do pojazdu. Na kierowcy ciąży bowiem obowiązek przygotowania samochodu do jazdy, a więc w warunkach zimowych przede wszystkim odśnieżenia samochodu tak, aby kierowca miał dobrą widoczność. Niektórzy kierowcy idą na skróty i oczyszczają jedynie przednią szybę, a co lepsi tylko kilkunastocentymetrowe okienko.

Policja apeluje do kierowców o przygotowanie pojazdów do jazdy i przestrzega przed sankcjami karnymi za niewywiązywanie się z tych zadań.

- Obowiązkiem każdego kierowcy jest posiadanie widocznej tablicy rejestracyjnej. Gdy jest ona nieczytelna kierujący pojazdem może otrzymać mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł oraz trzy punkty karne. Dodatkowo za nieodśnieżone szyby, światła i lusterka, co zwiększa stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na kierowcę może zostać nałożony mandat w wysokości od 20 do 500 zł oraz sześć punktów karnych - wylicza asp. Piotr Kwidziński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie.

Jak dodaje, dla własnego bezpieczeństwa warto również pamiętać o odśnieżeniu dachu samochodu.

- Podczas hamowania nadmiar śniegu może bowiem spaść na przednią szybę i spowodować utratę widoczności - podkreśla asp. Piotr Kwidziński.

Dlatego dla bezpieczeństwa własnego, jak i innych uczestników ruchu warto poświęcić kilka minut na odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy.

Funkcjonariusze przypominają także o obowiązkach właścicieli posesji, do których przylegają chodniki.

- Za odśnieżanie chodnika odpowiedzialny jest właściciel nieruchomości, wzdłuż której biegnie ciąg pieszy. A zgodnie z kodeksem wykroczeń każdy kto nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości podlega karze grzywny - zaznacza rzecznik kościerskiej policji.

Jak dodaje, mandat w tym przypadku również wynosi od 20 do 500 zł, jednak w przypadku, gdy poruszający się chodnikiem pieszy, upadnie na skutek zaniedbań zarządzającego chodnikiem konsekwencje mogą być o wiele surowsze, a sprawa zakończyć przed sądem.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.