W niedzielę Orszaki Trzech Króli przemaszerują ulicami Dziemian, Osowa i Lipusza

czwartek, 3 stycznia 2019 r., 13:59
fot. archiwum

Już po raz kolejny zarówno ulicami Dziemian, jak i Osowa w niedzielę, 6 stycznia przejdą Orszaki Trzech Króli. Po raz pierwszy w ulicznych jasełkach będą mogli wziąć udział też mieszkańcy Lipusza. W tym roku, z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II, orszaki odbędą się pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi".

Orszak Trzech Króli to inicjatywa, która narodziła się ponad dekadę temu. W tym roku już po raz jedenasty tłumne Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami 751 miejscowości w Polsce oraz 22 za granicą (w 13 państwach)! A zaczęło się od zwykłych, szkolnych jasełkach.

- Po raz pierwszy jasełka zorganizowano w 2005 roku w skromnych, kameralnych warunkach - na zwykłej szkolnej scenie. Od początku kluczowym założeniem było, by w przedstawieniu udział brały wszystkie dzieci. Dlatego w roku 2008 szkolne jasełka w jeszcze bardziej interesującej i profesjonalnej oprawie przeniesiono na deski warszawskiego teatru Buffo. Jasełka wystawione przez małych aktorów na prawdziwej scenie spotkały się z życzliwym zainteresowaniem mediów - przypomina Fundacja Orszak Trzech Króli.

- I o ile właściwa historia Orszaku Trzech Króli rozumianego jako uliczne jasełka, rozpoczęła się w roku 2009 i od tego momentu liczona jest jego pierwsza edycja, to szkolne jasełka przygotowywane przez uczniów "Żagli" - wystawiane najpierw na scenie szkolnej, a później teatralnej - mogą być traktowane jako "prahistoria" Orszaku - dodaje.

W tym roku, z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II, orszaki odbędą się pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi".

- W orszakowym scenariuszu znajdziemy wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego, rozpoznamy tytuły jego książek, Encyklik, Adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi - informują organizatorzy ogólnopolskiego orszaku.

W Kościerskiem Orszak Trzech Króli przemaszeruje aż ulicami trzech miejscowości.

Dziemiany

W Dziemianach Orszak Trzech Króli zorganizowano jako jeden z pierwszych na Kaszubach. W tym roku odbędzie się już po raz ósmy. Organizatorzy zapraszają do kościoła już o godz. 10.30 na wybór Małego Króla Kaszubskiego. Po mszy mieszkańcy, jak i goście na czele z trzema mędrcami ruszą barwnym orszakiem ulicami Dziemian, by dotrzeć do żywej stajenki. Tradycyjnie przed kościołem panie z Koła Gospodyń Wiejskich będą rozdawać korony na orszak.

Osowo

Dom Kultury i Szkoła Podstawowa w Osowie zapraszają na Orszak Trzech Króli połączony z przedstawieniem pt."Opowieść o nawróceniu" w wykonaniu mieszkańców Osowa. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. od nabożeństwa przy żłobku, po którym to nastąpi przemarsz do Domu Kultury w Osowie, gdzie odbędzie się spektakl. Podczas imprezy będzie możliwość wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Lipusz

Po raz pierwszy do orszaku dołączy też Lipusz. Na uliczne jasełka zapraszają parafia pw. św. Michała Archanioła oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Lipuszu. Uroczysty przemarsz zaplanowano na godzinę 12. Przed nimi msza święta w miejscowym kościele o godz. 11.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.