Minister Jan Ardanowski spotkał się z pomorskimi rolnikami

piątek, 28 grudnia 2018 r., 14:02
fot. AL

Doroczne świąteczne spotkanie przedstawicieli Pomorskiej Izby Rolniczej za nami. W tym roku miniony rok w rolnictwie wspólnie z pomorskimi rolnikami podsumował m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Ardanowski. W swoim wystąpieniu podkreślał działania ministerstwa mające na celu zmniejszenie kosztów utrzymania polskich gospodarstw.

W piątkowe południe w Grabowskiej Hucie odbyło się doroczne, świąteczne posiedzenie przedstawicieli powiatowych rad Pomorskiej Izby Rolniczej. W spotkaniu, w którym w tym roku uczestniczyli zarówno minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Ardanowski, jak i wiceminister Ryszard Zarudzki uczestniczyli rolnicy z powiatów kościerskiego, kartuskiego, bytowskiego, wejherowskiego i lęborskiego.

Spotkanie było okazją do podsumowania minionego roku, ale też przedstawienie planów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na przyszły rok.

- Kończący się rok nie były łatwym czasem dla rolników, ale powiedzieć, że był to rok trudny nie jest wielkim odkryciem. Nie pamiętam bowiem, kiedy był dobry czas dla rolnictwa, a zmiany klimatu, które obserwujemy też nie napawają optymizmem na najbliższe lata. Niemniej jako Prawo i Sprawiedliwość przygotowaliśmy plan rozwoju wsi i pomocy rolnikom, by polepszyć ich warunki życia. Głównym naszym celem jest zmniejszenie kosztów w gospodarstwie - podkreślał Jan Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jednym z założeń ministerstwa jest rozszerzenie zwrotu akcyzy za paliwo dla rolników do 100 litrów. Na ten cel w 2019 rok zaplanowano kwotę 1 mld 200 mln zł. Problemem, który szczególnie dotknął rolników w minionym roku, jak zaznaczał szef resortu rolnictwa, była susza. Na system ochrony przed suszą zarezerwowano kwotę 2 mld 215,5 mln zł. Jak podkreślał minister, trzeba jednak myśleć nie tylko o tym, by rekompensować rolnikom straty poniesione wskutek suszy, ale też podjąć działania, które mają zminimalizować ryzyko skutków upalnych i suchych lat w rolnictwie.

- Przy okazji suszy pojawił się problem, który także u was występuje - co zrobić, aby minimalizować skutki suszy, jak działać, aby ona nie wystąpiła. Dlatego podjąłem decyzję, aby jeszcze z obecnej perspektywy finansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczyć na gospodarkę wodną, na to, aby nie dopuścić do suszy, aby potem nie martwić się skąd wziąć pieniądze, by pomóc dotkniętym suszą. Przygotowujemy dlatego program, który będzie realizowany w przyszłym roku. Skorzystajcie z niego. Jego założeniem jest naprawienie systemów melioracyjnych, nie tylko po to, aby odprowadzać wodę, ale również po to, by tam, gdzie jest to możliwe stosować systemy drenarskie. Chcemy silnie wesprzeć spółki wodne, aby miały one środki na realizację programów naprawy systemów melioracyjnych - mówił minister Ardanowski.

Ponadto jednym z planów ministerstwa jest także utworzenie Krajowego Gospodarstwa Spożywczego, do którego Państwo będzie zapraszać rolników.

- W oparciu o Krajowe Gospodarstwo Spożywcze i te skonsolidowane z nią, połączone inne podmioty możemy rozwinąć w Polsce przetwórstwo rolno-spożywcze z udziałem państwa i z udziałem rolników - podkreślał szef resortu rolnictwa.

Minister poinformował też, że Polska walczy o zwiększenie budżetu na przyszłą politykę rolną w kolejnej perspektywie finansowania z Unii Europejskiej.

Spotkanie było również sposobnością do przełamania się opłatkiem oraz złożenia sobie życzeń na nadchodzący Nowy 2019 Rok.

- Wszystkim, którzy dla rolnictwa poświęcali czas w 2018 roku serdecznie dziękuję, a na kolejny rok życzę optymizmu, nadziei i realizacji planów, które chcecie realizować w swoich gospodarstwach. Wszystkiego dobrego - życzył wójt gminy Nowa Karczma Andrzej Pollak.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.