Mała Amelka z Sierakowic potrzebuje pomocy

środa, 26 grudnia 2018 r., 15:16
fot. MD-Z

Amelia jest niezwykłą dziewczynką. Ma zaledwie 2,5 roku, a w swoim krótkim życiu już doznała wiele bólu i cierpienia. Dziewczynka ma niezwykle rzadką chorobę genetyczną. Przeszła już kilka poważnych operacji. Cały czas jest pod opieką specjalistów i rehabilitantów. Rodzice Amelki robią co mogą, by zapewnić jej jak najlepszą pomoc, jednak potrzebne jest wsparcie ludzi o wielkich sercach.

Mija rok od momentu, gdy w Sierakowicach odbył się wielki koszykarski mecz charytatywny, w którym KS BAT Sierakowice zmierzył się MTS Basket Kwidzyn. Środki, które wtedy zebrano przekazano na rzecz półtorarocznej wówczas Amelki.

- Spotkaliśmy się wówczas z ogromną życzliwością. Jesteśmy ogromnie wdzięczni, bo to była dla nas wielka pomoc. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy nas wtedy wsparli - podkreśla pani Alicja mama Amelki.

Dziś Amelka ma 2,5 roku. Przez minione dwanaście miesięcy poczyniła ogromne postępy, jednak wciąż musi przebywać pod opieką licznych specjalistów i wymaga stałej rehabilitacji.

Dziewczynka przyszła na świat w lipcu 2016 roku w Kartuzach. Po urodzeniu natychmiast przetransportowano ją do szpitala w Gdańsku. Tam stwierdzono u niej zespół wad wrodzonych.

U Amelki zdiagnozowano niezwykle rzadką wadę genetyczną - trisomię chromosomu dziewiątego, która powoduje u niej m.in. niepełnosprawność intelektualną, opóźnienie rozwoju i wzrostu, nieprawidłowości w obrębie twarzy i czaszki. Dziewczynka ma wadę serca oraz hipoplazję ciała modzelowatego. Ciało modzelowate łączy obie półkule mózgowe, jest ważnym i najsilniej rozwiniętym spoidłem mózgu. U Amelki jest ono bardzo słabo wykształcone. Dziewczynka ma też problemy z tarczycą i ze wzrokiem. Ma zeza, ale jej oczka nieustannie łzawią. Mimo starań lekarzy, dotąd nie ustalono przyczyny tego.

- Amelka nie rozwija się tak jak jej zdrowi rówieśnicy. Nie mówi, nie chodzi samodzielnie. Jest dzieckiem bardzo grzecznym i spokojnym. To mój mały aniołek, naprawdę mimo tego, co przeszła jest cudowna. Wierzę, że jeszcze wszystko będzie dobrze. Dałabym wszystko, by usłyszeć, jak mówi do mnie "mamo" - podkreśla pani Alicja.

Amelka ma problem z przybieraniem na wadze, przez co nie rośnie tak jak jej rówieśnicy. Od urodzenia nie je samodzielnie. Na początku była karmiona przez sondę, obecnie przez peg, czyli specjalną rurkę, za pośrednictwem której pokarm trafia bezpośrednio do żołądka dziewczynki.

Dwulatka jest pod opieką wielu specjalistów m.in. chirurga, neurologa, kardiologa, genetyka, gastroenterologa i endokrynologa. Amelka jest podopieczną fundacji "Uśmiech dziecka". Cztery razy w tygodniu jeździ na rehabilitację.

- To olbrzymie wsparcie i wielka pomoc. Dzięki wspaniałym rehabilitantkom z ośrodka pani Asi i Julicie, Amelka świetnie sobie radzi. Już trzyma się prosto, przy wsparciu potrafi stać, chodzi też za rękę. Teraz najważniejsze są ćwiczenia z mową, by Amelka zaczęła mówić - opowiada mama Amelki.

Amelce można pomóc w bardzo prosty sposób - wraz z nadejściem Nowego Roku rozpocznie się okres rozliczeń podatkowych. Dziewczynce można przekazać środki z 1 procenta, to nic nie kosztuje, a niesie z sobą wielką pomoc. Wystarczy w formularzu PIT wpisać nr KRS 0000027416, a w rubryce "informacje uzupełniające" dodać - cel szczegółowy "1 % dla Amelii".

Chętni mogą też przekazać darowiznę na konto Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Uśmiech Dziecka" w Szklanej. Numer konta w Banku Spółdzielczym Sierakowice, na który można wpłacić wsparcie to - 95 8324 0001 0000 1368 2000 0010 z dopiskiem "Dla Amelii".

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.