Gmina Kościerzyna z planem finansowym na 2019 rok

poniedziałek, 24 grudnia 2018 r., 15:20
fot. AL

Dochody na poziomie 80.923.346 zł, wydatki oscylujące w granicach 79.723.346 zł, w tym ponad 14 mln zł z przeznaczeniem na zadania inwestycyjne - tak w wielkim skrócie przedstawia się plan finansowy gminy Kościerzyna na 2019 roku, który w piątek gminni radni przyjęli jednogłośnie.

- Budżet określa najważniejsze zadania, które już wcześniej były sygnalizowane, a więc chociażby kontynuację zadań związanych z termomodernizacją naszych budynków użyteczności publicznej, czy kontynuacja projektu Kajakiem przez Pomorze - podkreśla wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski.

W przyszłym roku ma rozpocząć się także realizacja dużego projektu kanalizacyjnego, który ma objąć budowę sieci kanalizacji sanitarnej dla rejonu Wąglikowic, Grzybowskiego Młyna, Grzybowskiej Huty aż do Łubiany. Na realizację wartego ponad 11 mln zł projektu, samorząd pozyskał dotację w kwocie ponad 6 mln zł.

- Chcemy rozpocząć pierwszy etap realizacji tego zadania. Czekamy jednak na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Łubianie. Pierwszego przetargu na realizację zadania nie udało się jednak rozstrzygnąć, gdyż nie zgłosił się żaden wykonawca. Spółka Lubeko jest w trakcie drugiego przetargu. Mamy nadzieję, że tym razem uda się wyłonić wykonawcę, bo od tego, kiedy rozbudowana zostania oczyszczalnia ścieków uzależnione jest rozpoczęcie budowy sieci kanalizacyjnej - tłumaczy wójt Piechowski.

Samorząd zamierza także zamontować agregaty na sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych.

- Nauczeni doświadczeniem po nawałnicy chcemy zabezpieczyć nasze sieci, aby można było korzystać z nich w sposób bezpieczny - dodaje wójt gminy Kościerzyna.

Rok 2019 to także kontynuacja rozpoczętych już zadań wodociągowo-kanalizacyjnych. Nie obędzie się też bez zadań drogowych. W tym zakresie szczegóły mamy poznać na przełomie lutego i marca.

Wstępnie łącznie na inwestycje samorząd zamierza wydatkować ponad 14 mln zł. Realizacja zadań ma obyć się zaciągania kredytów.

- W projekcie budżetu nie ma planu zaciągnięcia kredytu. W tym roku wyemitowaliśmy obligacje na kwotę 4.400.000 zł. Jesteśmy przed podpisaniem umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pożyczkę na realizację zadań wodno-kanalizacyjnych na kwotę 1,1 mln zł - wyjaśnia włodarz gminy Kościerzyna.

Rok 2019 to także wyzwania przez samorządami w zakresie podwyżki cen energii czy zmianą systemu oświaty.

- Czekamy na ostateczne ustalenia odnośnie ewentualnych podwyżek cen energii. Jesteśmy w trakcie podpisywania umowy na energię, która drożeje. Jak donoszą media, samorządy i małe firmy mają być w jakiś sposób objęte parasolem ochronnym tak, aby cena 1MWH nie była wyższa niż 270 zł. My dziś podpisujemy umowę na 395 zł, więc jest to znacząca różnica, która spowodowałaby znaczący wzrost kosztów - zaznacza wójt Grzegorz Piechowski.

- Po drugie zmiana systemu oświaty, (ostateczna likwidacja gimnazjów - przyp. red.), spowoduje dla nas spore perturbacje w zakresie finansowania oświaty. W przyszłym roku planujemy, że niedobór subwencji wyniesie około 5,5 mln zł - podsumowuje.

Dodajmy, że piątkowa sesja Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju przez harcerza na ręce wójta Grzegorza Piechowskiego i przewodniczącego Rady Gminy Kościerzyna Andrzeja Bober.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.