OSP Lipusz z nowym wozem ratowniczo-gaśniczym

niedziela, 16 grudnia 2018 r., 11:02
fot. AL

Sobotnia uroczystość w Lipuszu z pewnością przejdzie do historii. Tamtejsi ochotnicy wzbogacili się o fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. To jednak nie jedyny nabytek strażaków. Na ich wyposażenie przekazano też zabytkowego mercedesa, a w dowód uznania za bezinteresowną służbę kilkudziesięciu strażaków-ochotników odebrało medale i odznaczenia.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Volvo, wyposażony w napęd na wszystkie koła, zbiornik wody o pojemności 3.000 litrów wody, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 300 litrów, autopompę o wydajności 1600 litrów/minutę - to nowy nabytek Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipuszu. Oficjalne przekazanie i poświęcenie fabrycznie nowego wozu bojowego odbyło się w sobotnie popołudnie z udziałem wojewody pomorskiego, Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gdańsku, Komendanta Powiatowego PSP w Kościerzynie, władz gminy Lipusz, powiatu kościerskiego oraz miejscowych druhów.

Na tę chwilę lipuscy ochotnicy czekali od początku swojej działalności.

- Jest to pierwszy nowy samochód, który trafił do tej jednostki. Jest to historyczny moment. Dzięki wójtowi, komendantom wojewódzkiemu i powiatowemu, wojewodzie i wielu innym osobom udało się zdobyć środki na zakup nowego samochodu. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni, że otrzymaliśmy taki samochód. Bardzo się cieszymy. Ten nowy sprzęt zaspokoi potrzeby naszej jednostki na wiele, wiele lat - podkreśla dh Marek Chwarszczyński, prezes OSP Lipusz, a zarazem Komendanta Oddziału Gminnego ZOSP RP w Lipuszu.

Koszt nowego samochodu to 793.000 zł, w tym 370.000 zł pochodziło z dotacji Komendanta Głównego PSP w ramach KSRG, 200.000 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 200.000 zł z budżetu gminy Lipusz, 23.000 ze środków własnych OSP w Lipuszu.

To jednak nie jedyny nabytek lipuskich druhów. Do tamtejszej jednostki trafił też zabytkowy, 44-letni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Mercedes 1133. Został on przekazany przez gminę Stara Kiszewa lipuskiej gminie w 2017 roku, kiedy to po długotrwałych działaniach po nawałnicy, samochody OSP w Lipuszu uległy uszkodzeniu. Samochód jako zabytek pożarniczej techniki będzie pełnić rolę jeżdżącego eksponatu, uświetniającego lipuskie uroczystości.

Podczas uroczystości na wyposażenie OSP Kościerzyna przekazano również średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Iveco. Jest to samochód z 1997 roku, wyposażony w zbiornik wody o pojemności 3.000 litrów oraz autopompę o wydajności 1600 litrów na minutę. Dotychczas samochód ten stanowił wyposażenie OSP w Lipuszu, jednak w trakcie działań ponawałnicowych w sierpniu 2017 roku uległ poważnej awarii, uniemożliwiającej jego dalszą eksploatację. Dzięki wsparciu różnych osób, w lecie bieżącego roku pojazd został przywrócony do pełnej sprawności i stanowić będzie wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościerzynie, która w tym roku reaktywowała działalność.

Sobotnie wydarzenie było też okazją do podziękowania druhom za ich gotowość do niesienia pomocy i ofiarną, bezinteresowną służbę. W dowód uznania kilkudziesięciu strażaków odebrało medale i odznaczenia.

Lista odznaczonych i uhonorowanych strażaków:

Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został:
dh Zdzisław Kleinschmidt

Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
dh Stanisław Lipiński
dh Paweł Skwierawski

Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
dh Karol Ebertowski
dh Mateusz Karpiński

Odznaką Strażak Wzorowy uhonorowany został:
dh Krzysztof Wilma

Odznaczeniem za wysługę lat - 60 lat służby odznaczony został:
dh Franciszek Lipiński

Odznaczeniem za wysługę lat - 45 lat służby odznaczony został:
dh Mieczysław Rekowski

Odznaczeniem za wysługę lat - 35 lat służby odznaczeni zostali:
dh Jan Kozikowski
dh Wiesław Młyński
dh Zdzisław Kleinschmidt

Odznaczeniem za wysługę lat - 30 lat służby odznaczeni zostali:
dh Wojciech Narloch
dh Andrzej Rybakowski
dh Stanisław Lipiński

Odznaczeniem za wysługę lat - 25 lat służby odznaczony został:
dh Paweł Orzłowski

Odznaczeniem za wysługę lat - 15 lat służby odznaczeni zostali:
dh Paweł Skwierawski
dh Marcin Ebertowski

Odznaczeniem za wysługę lat - 10 lat służby odznaczeni zostali:
dh Adam Dziemiński
dh Kamil Zieliński
dh Paweł Wałdoch
dh Robert Gliszczyński
dh Sebastian Narloch
dh Mateusz Karpiński
dh Karol Ebertowski
dh Piotr Spierewka

Odznaczeniem za wysługę lat - 5 lat służby odznaczeni zostali:
dh Wiktor Kubiszewski
dh Mirosław Orłowski
dh Marek Chwarszczyński
dh Krzysztof Wilma

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.