Łubiana. Smătk a Remus

piątek, 30 listopada 2018 r., 09:53
fot. nadesłane/Piotr Kwidziński

Przed tygodniem w siedzibie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łubianie odbyło się II czytanie epopei kaszubskiej Aleksandra Majkowskiego "Życie i Przygody Remusa". Spotkanie zorganizowało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Łubianie.

W spotkaniu wzięli udział nasi członkowie oraz zakochani w kulturze, historii tradycji Kaszub. Impreza miała jeszcze jeden, bardzo ważny cel zakorzenienie kultury naszych przodków w naszych sercach. Czytanie prowadziła Anna Ciupa Dziemińska z uczennicą klasy 8 Zespołu Kształcenia w Łubianie Joanną Okoniewską.

Każdy z obecnych miał sposobność posłuchać i poczytać głośno "Remusa" oraz zrozumieć głównego bohatera . Podczas tej imprezy uczestnicy zastanawiali się jaki miał i ma wpływ na Kaszubów, samego Remusa, zły duch zwany Smătk jakie były losy Remusa gdyby pozostałby na Wyspie Wielki Ostrów ze swoją ukochaną (królewianką) oraz co stało się ze Stolemami. Podczas czytania wszyscy mogli skosztować jadła kaszubskiego przygotowanego przez naszych mieszkańców.

Ta impreza mogła odbyć się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Gminy Kościerzyna i sołectwa łubiańskiego.

nadesłane/Piotr Kwidziński

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.