
W środę w kościerskiej sali Szopińskiego odbyły się II Targi Ekonomii Społecznej, które były ukierunkowane na rolę ekonomii społecznej w rewitalizacji. Podczas nich nie tylko można było zakupić rękodzieło uczestników warsztatów terapii zajęciowej czy innych instytucji ekonomii społecznej, ale także zdobyć wiedzę na temat działań łączących przedsiębiorczość z inicjatywami na rzecz dobra wspólnego.
Drugie, a pierwsze w Kościerzynie Targi Ekonomii Społecznej za nami. Tematem przewodnim wydarzenia była "Ekonomia społeczna w rewitalizacji".
- Chodzi o działania łączące przedsiębiorczość z działaniami na rzecz dobra wspólnego - wyjaśnia Zdzisława Hałubowska, prezes Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Gdańsku, instytucji zajmujących się ekonomią społeczną tj. warsztatów terapii zajęciowej, centrów integracji społecznej, klubów integracji społecznej, czy warsztatów aktywizacji zawodowej.
- Na spotkanie zaprosiliśmy także przedstawicieli samorządów, bo to właśnie samorządy realizują projekty z zakresu rewitalizacji. Rewitalizacja kojarzy nam się przede wszystkim z odbudową przestrzeni, ale ma być również inwestycją w człowieka. Na terenach poddawanych rewitalizacji nagromadziło się również wiele problemów mieszkających tam ludzi. Działania rewitalizacyjne mają też pomóc ludziom, którzy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji - dodaje Zdzisława Hałubowska.
Celem środowego spotkania była promocja wyrobów instytucji i organizacji ekonomii społecznej, a także wymiana doświadczeń.
- Głównym celem jest promocja, przekaz wiedzy, możliwość wymiany doświadczeń między realizatorami projektów rewitalizacyjnymi. Jest to bardzo ważna kwestia. Uczestnicy targów mogą dzielić się doświadczeniami i wzajemnie świadczyć sobie poradnictwo - podkreśla prezes Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej z siedzibą w Debrznie.
II Targi Ekonomii Społecznej zorganizowane zostały w ramach działań Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej z siedzibą w Debrznie. OWES prowadzony jest przez Stowarzyszenie "Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno" - Lidera oraz Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku - Partnera. Jako akredytowany Ośrodek udziela kompleksowego wsparcia w obszarze realizowanego projektu pn.: "Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Debrznie" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Ośrodek swoim zasięgiem obejmuje subregion południowy Województwa Pomorskiego, w skład którego wchodzą powiaty: człuchowski, chojnicki i kościerski.
Współorganizatorami wydarzenia byli: miasto Kościerzyna, gmina Kościerzyna, gmina Stara Kiszewa oraz gmina Nowa Karczma.
AL