Karsin. Szkolili się jak zwalczać pożary wewnętrzne

środa, 28 listopada 2018 r., 09:00
fot. nadesłane/OSP Karsin

Jak rozwija się pożar wewnętrzny? Jakie wiążą się z nim zagrożenia? Jak operować prądami wody, aby zwalczyć zagrożenie, a nie powodować zbyt dużych strat? Jak bezpiecznie wchodzić do budynku? - między innymi taką tematykę mieli okazję przyswoić strażacy - ochotnicy z terenu gminy Karsin.

W sobotę, 10 listopada w Karsinie odbyły się warsztaty z zakresu zwalczania pożarów wewnętrznych. Udział w nich wzięli strażacy z jednostek OSP Karsin, OSP Osowo, OSP Wdzydze Tucholskie i OSP Wiele oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Karsin. Ich celem było przygotowanie strażaków do bezpiecznego prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów wewnętrznych oraz podniesienie świadomości o zagrożeniach wynikających z pracy w środowisku popożarowym.

Warsztaty poprowadzili strażacy Adam Skrzypkowski i Mateusz Szultka, propagujący wiedzę na temat skutecznego i bezpiecznego zwalczania pożarów wewnętrznych. Głównym organizatorem warsztatów była jednostka OSP Karsin. Szkolenie podzielone było na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczestnicy wysłuchali wykładu dotyczącego powstawania, rozwoju i gaszenia pożarów. Instruktorzy poruszyli kilka tematów m.in.: zasady BHP podczas działań, pożar wewnętrzny i jego rozwój, rolę i potencjał wody jako środka gaśniczego i rozpoznawanie pożaru metodą B-SAHF.

Przedstawili też założenia kampanii #zdrowy_raKtownik poświęconej problemie zachorowań strażaków na nowotwory. Prowadzący podali praktyczne wskazówki w jaki sposób się można się ustrzec przed zagrożeniami dla zdrowia i życia podczas akcji. Po wykładzie odbyła się niezwykle istotna i bardzo efektowna prezentacja zjawisk pożarowych, stanowiących zagrożenie dla strażaków. Pozorację przeprowadzono z wykorzystaniem "domków ogniowych" z płyt palnych. Na modelach zaprezentowano w jaki sposób rozwija się pożar wewnętrzny i jakie wiążą się z nim zagrożenia dla strażaków tj.: rozgorzenie, zapalenia się gazów pożarowych, czy wsteczny ciąg płomienia.

W drugiej części warsztatów na boisku przy remizie odbyły się zajęcia praktyczne.

- Uczestnicy nabyli umiejętność właściwego ustawienia prądownicy, przećwiczyli techniki poruszania się z linią wężową oraz operowania prądami gaśniczymi. Zapoznali się z różnymi technikami gaśniczymi: chłodzenia gazów pożarowych, techniki natarcia bezpośredniego ("ołówkowanie" i "malowanie") oraz natarcia pośredniego ("omiatanie"). Przećwiczona została też procedura otwarcia drzwi - mówi Krzysztof Datta, komendant gminny OSP.

Warto też dodać, że warsztaty odbywały się w sobotę to strażacy bardzo chętnie poświęcili swój wolny czas. Z pewnością nabyta wiedza i nowe umiejętności pozwolą naszym strażakom jeszcze skuteczniej nieść pomoc w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia i mienia ludzkiego.

Ćwiczenia zostały zorganizowane w ramach projektu pn.:"Wyszkolony strażak gwarancją naszego bezpieczeństwa", który został dofinansowany przez Fundację Rozwoju Lokalnego Parasol w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu FIO Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

nadesłane/OSP Karsin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.