Łubiana. Spotkaj się z Mirosławem Piepką - scenarzystą "Kamerdynera"

piątek, 23 listopada 2018 r., 09:20
fot. nadesłane/materiały prasowe

Spotkanie, podczas którego będzie można obejrzeć fragment filmu i zadać pytania autorowi scenariusza, odbędzie się 30 listopada w Zespole Kształcenia w Łubianie. Poprowadzi je Eugeniusz Pryczkowski.

Przypomnijmy, że film "Kamerdyner" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i opowiedziana z epickim rozmachem historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Premiera dzieła wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jego premiera miała miejsce 21 września. Scenariusz do filmu napisali Mirosław Piepka, Marek Klat i Michał S. Pruski.

Ten długo wyczekiwany przez publiczność film opowiada o historii pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego w okolicach Pucka oraz miłości między kaszubskim chłopcem Mateuszem, a niemiecką arystokratką Maritą. To historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

- Produkcja pokazuje jednak nie tylko moment odzyskania niepodległości. To szeroka panorama polskiej historii, w której znajdziemy marzenie o niepodległości, relacje polsko-kaszubsko-niemieckie, walkę o rodzimą tożsamość oraz przywołaną po raz pierwszy w filmie fabularnym historię "Drugiego Katynia, czyli przemilczanej zbrodni w Lasach Piaśnickich - podkreślają twórcy.

Jak zaznaczają, historia przedstawiona w filmie "Kamerdyner" została zaopiniowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako wpisująca się w Program Wieloletni "Niepodległa" do końca 2018 roku.

Film jest nie tylko ciekawą historią, ale również cenną lekcją historii i patriotyzmu, a także języka kaszubskiego, bo i ten w filmie można usłyszeć.

Podczas literackiego spotkania będzie można obejrzeć fragment z realizacji filmu, dowiedzieć się o kulisach jego powstania, a także zadać pytania scenarzyście i współautorowi książki - Mirosławowi Piepka.

Spotkanie odbędzie się 30 listopada o godz. 17. Organizuje je Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Łubianie oraz rada sołecka.

nadesłane

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.