Gminne obchody 100 lat Niepodległej w Lipuszu

środa, 21 listopada 2018 r., 17:16
fot. nadesłane/UG Lipusz

W niedzielę 11 listopada, mieszkańcy gminy licznie świętowali 100 - Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczęły się w intencji ojczyzny mszą św. w kościele parafialnym św. Michała Archanioła w Lipuszu pod przewodnictwem ks. prałata Jana Ostrowskiego oraz Ks. Mateusza Drutel, na której została wygłoszona homilia, nawiązująca do obchodzonego święta.

Po mszy świętej korowód prowadzony przez poczty sztandarowe lipuskich organizacji i instytucji przeszedł do nadleśnictwa Lipusz. Tam w parku przy budynku nadleśnictwa posadzony został dąb niepodległości. Jest to drzewo poświęcone przez Papieża Franciszka. W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku znajdują się tylko cztery takie dęby, w tym jeden w Lipuszu. W sadzeniu uczestniczyli m.in. Nadleśniczy Nadleśnictwa Maciej Kostka, Ks. Prałat Jan Ostrowski, starosta Powiatu Alicja Żurawska, wójt Mirosław Ebertowski.

O godzinie 1500 odbyło się spotkanie pod "Pomnikiem Wdzięczności", gdzie liczne delegacje złożyły wieńce. Następnie punktem obchodów był wspólny przemarsz mieszkańców z udziałem orkiestry dętej "Przyjaźń". Atrakcją przemarsz był Józef Piłsudski na swej kasztance, w tę historyczną postać wcielił się Borys Gielniak - mieszkaniec gminy Lipusz.

Główne Obchody Święta Niepodległości miały miejsce na hali sportowej w Zespole Szkół w Lipuszu, gdzie wspólnie odśpiewano z gośćmi hymn państwowy. Następnie dla uczestników niedzielnego świętowania czekało szereg atrakcji, gdzie odbył się koncert "Niepodległa na głosy…" od Mickiewicza do Osieckiej, wykonawcami tego pięknego występu był chór Festiwalowy Sopockiej Szkoły Wyższej MUNDUS CANTAT.

Pokaz przygotowali również uczniowie Zespołu Szkół w Lipuszu oraz Szkoły Podstawowej w Tuszkowach. Na zakończenie obchodów wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na rocznicowy tort i zwiedzanie wystawy ukazującej Lipusz na przestrzeni minionych lat.

nadesłane/UG Lipusz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.