Kościerzyna. Dzielili się płynem ratującym życie

sobota, 17 listopada 2018 r., 16:04
fot. AL

Za nami piąta, a zarazem ostatnia tegoroczna "Sobota Mundurowych Krwiodawców". Akcja cieszyła się sporym zainteresowowaniem wśród przedstawicieli służb mundurowych, ale także tych, którzy choć na co dzień nie noszą munduru, zauważają potrzebę ratowania życia poprzez bezinteresowne dzielenie się krwią - najcenniejszym z lekarstw.

Tegoroczna akcja "Sobota Mundurowych Krwiodawców" zainaugurowana została 3 lutego. Od tej daty mundurowi aż pięciokrotnie przekraczali próg Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kościerzynie w sobotnie przedpołudnia. Po raz ostatni w tym roku z weekendowej możliwości oddania krwi skorzystali 17 listopada.

I tym razem akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Do punktu krwiodawstwa głosiło się 37 osób, krew oddało 36 osób, w tym siedmiu strażaków PSP, 17 strażaków OSP. A tym samym udało się zebrać 16,2 litrów krwi. Warto dodać, że podczas sobotniej akcji dwóch strażaków-ochotników oddało krew po raz pierwszy, a pięciu zgłosiło chęć przystąpienia do klubu HDK.

- Jest to ostatnia tegoroczna Sobota Mundurowych Krwiodawców. Jako klub mieliśmy okazję przeprowadzić już osiem takiej akcji. Podczas każdej z niej dopisywała frekwencja wśród krwiodawców. Jak wynika z danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku dzięki takim akcjom zwiększyła się liczba litrów oddanej krwi, a tym samym najpewniej w przyszłym roku sobotnie akcje będą kontynuowane - mówi kpt. Radosław Zwara, prezes Klubu HDK PCK przy KP PSP w Kościerzynie.

Dodajmy, że sobotnia akcja zainaugurowała także drugą edycję ogólnopolskiej akcji pn. ,,Nasza Krew - Nasza Ojczyzna". Akcja honorowego oddawania krwi służb mundurowych dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, a także proponowania działań zmierzających do ,,100 litrów krwi na 100-lecie Niepodległości".

- Już przed rokiem, jako klub, dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji zrzeszającej mundurowych krwiodawców "Nasza Krew - Nasza Ojczyzna", której inicjatorem jest straż graniczna. W tym roku kontynuujemy akcję w naszym powiecie. Ci, którzy nie mogli dziś podzielić się krwią w ramach tej akcji, mogą to uczynić do 21 grudnia - zachęca kpt. Radosław Zwara.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.