Uchroń się przed grypą - to ostatni dzwonek, by się zaszczepić

piątek, 16 listopada 2018 r., 13:55
fot. internet/www.pixabay.com

Wirus grypy co roku atakuje na Pomorzu kilkadziesiąt tysięcy osób. Choć wiele osób ją bagatelizuje, grypa może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego też ogromnie ważne jest, by odpowiednio się przed nią chronić. Najlepszą metodą na to jest szczepienie. Sezon grypowy już się trwa - to ostatni moment, by zaszczepić siebie i swoją rodzinę.

Od początku września do siódmego listopada na Pomorzu odnotowano 149.283 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń i/lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych, tylko w pierwszym tygodniu listopada było ich prawie 17,3 tysiąca.

Grypa jest wirusem, który atakuje nagle. Chorobie towarzyszą takie objawy jak wysoka gorączka (powyżej 38 stopni C), złe samopoczucie, ból głowy, bóle mięśni, kaszel, ból gardła czy duszność.

Można się nią zarazić drogą kropelkową, gdy osoba chora mówi, kicha lub kaszle bądź przez kontakt bezpośredni (takie czynności jak zakrycie ust ręką przy kichaniu czy kasłaniu powodują przeniesienie na nią śluzu wraz z wirusem). Zakażone wirusem osoby dorosłe zarażają nim przez 3 do 5 dni od momentu wystąpienia objawów, dzieci natomiast nawet przez 10 dni.

Jedną z najskuteczniejszych, zdaniem specjalistów, metod zabezpieczenia przed chorobą jest szczepienie. Do szczepienia zachęcają Ministerstwo Zdrowia i Inspektorat Sanitarno-Epidemiologiczny.

- Choć sezon wzmożonych zachorowań przypada już w okresie od września do kwietnia, to na grypę warto się zaszczepić nawet teraz lub w na początku grudnia. Szczepienie to najskuteczniejsza forma ochrony przed grypą. Ważne jednak, by osoba, która chce się szczepić była całkowicie zdrowa. Aby przyjąć szczepionkę w tym okresie organizm musi być zdrowy - podkreśla Krystyna Wereszczyńska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kartuzach.

Na grypę powinien zaszczepić się każdy, kto chce uniknąć zachorowania. Ministerstwo Zdrowia zachęca, by w szczególności zaszczepić zdrowe dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia (zwłaszcza te od 6 do 60 miesiąca życia). Powinny to uczynić również osoby w wieku powyżej 55 lat, chorzy na astmę i inne przewlekłe schorzenia układu oddechowego, osoby z chorobami układu krążenia i nerek, o obniżonej odporności (np. po przeszczepach, zakażeni HIV) i chorzy na nowotwory układu krwiotwórczego, osoby chore na cukrzycę, a także kobiety w ciąży lub planujące ciążę.

Warto pamiętać, że niedoleczona grypa może prowadzić do groźnych powikłań m.in. zapalenia płuc, zapalenie opon mózgowych czy mięśnia sercowego, które mogą prowadzić nawet do utraty życia. Koszt szczepionki to około 30-35 zł.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.