Mieli kupować z ojcem działki i nie płacić za nie. Policjant z sześcioma zarzutami oszustwa na wolności

czwartek, 15 listopada 2018 r., 12:51
fot. archiwum

Kupowali działki, ale płacili za nie niewiele bądź w ogóle. Jak wynika z ustaleń śledczych, ojciec z synem policjantem mieli oszukać cztery osoby na łączną kwotę aż 1,2 mln zł. Funkcjonariusz policji usłyszał sześć zarzutów, drugi z zatrzymanych pięć. Sąd nie przychylił się jednak do wniosku prokuratury o tymczasowe ich aresztowaniu. Opuścili areszt za poręczeniem majątkowym.

Przypomnijmy, że we wtorek wczesnym rankiem funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych zatrzymali 35-letniego funkcjonariusza Policji w Kościerzynie Arkadiusza O. Zostali oni zatrzymani do sprawy Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa w Gdańsku, która prowadzi postępowanie dotyczące oszustwa Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące oszustw przy transakcjach kupna-sprzedaży działek położonych na Kaszubach. 35-letni policjant Arkadiusz O. usłyszał sześć zarzutów, jego ojciec pięć. Jak ustalili śledczy ojciec z synem mieli działać wspólnie i w porozumieniu.

- Przestępczy proceder miał polegać na tym, że u notariusza w akcie notarialnym przeniesienia własności wpisywano, iż zapłata za kupno nieruchomości została uiszczona. W rzeczywistości tak nie było, a sprzedający otrzymywali tylko część pieniędzy lub w ogóle. Cztery osoby pokrzywdzone zostały oszukane w ten sposób na łączną kwotę 1,2 mln zł - podaje prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Jak dodaje, do zawierania umów kupna-sprzedaży nieruchomości położonych na terenie Kaszub dochodziło w latach 2008/2009, 2011/2012 oraz 2015.

Jak wynika z uzyskanych przez nas informacji, notariusz, przed którym miało dochodzić do podpisywania aktów notarialnych je powiązany rodzinnie z podejrzanymi.

Prokuratura skierowała do sądu wniosek o zastosowanie wobec zatrzymanych tymczasowego aresztowania. Sąd zdecydował jednak o tym, że zatrzymani mogą opuścić areszt za poręczeniem majątkowym w kwocie 40.000 zł i 100.000 zł. Prokuratura nie zdecydowała jeszcze, czy złoży zażalenie na tę decyzję wymiaru sprawiedliwości.

Do Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie skierowaliśmy zapytanie o dalsze losy policjanta.

- W dniu dzisiejszym policjant został zawieszony w czynnościach służbowych. Wszczęte zostało wobec niego postępowanie dyscyplinarne - informuje asp. Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji.

Arkadiusz O. w policji służy od jedenastu lat. Obecnie w stopniu sierżanta sztabowego w wydziale prewencji.

Do sprawy będziemy wracać.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.