Społeczność ZKiW w Dziemianach uczciła 100-lecie Niepodległej

wtorek, 13 listopada 2018 r., 14:01
fot. nadesłane/ZKiW Dziemiany

"Dzisiaj wielka jest rocznica - jedenasty listopada" - słowa wiersza Ludwika Wiszniewskiego usłyszeć można było w Zespole Kształcenia i Wychowania w Dziemianach już 9 listopada br. Tego dnia bowiem szkoły rozpoczęły świętowanie szczególnej dla Polaków 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Z tej właśnie okazji w ZKiW odbyła się uroczysta akademia. Jej otwarciu towarzyszyło odśpiewanie hymnu państwowego. Po nim uczniowie przygotowani przez Jadwigę Szyszkę, Agnieszkę Ostrowską oraz Przemysława Kozłowskiego zaprezentowali program artystyczny, wykonując wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. Występ przypomnieć miał, jak cenną wartością jest niepodległość i jak wysoką cenę ponieśli walczący niegdyś o wolność żołnierze. Wartę przy godle państwowym pełnili członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Symbolem patriotyzmu wśród uczniów i nauczycieli były koszulki patriotyczne, przypięte na piersiach kotyliony oraz trzymane w rękach biało-czerwone flagi.

Społeczność szkolna włączyła się również w projekt pt. "Rekord dla Niepodległej". Wszystkie klasy o godz. 11.11 wyraziły swoją radość z możliwości dorastania w wolnym kraju śpiewając cztery zwrotki Hymnu Państwowego.

Warto dodać, że z okazji Święta Niepodległości w szkole odbyły się także konkursy plastyczne. Uczniowie kl. 0 -I wzięli udział w konkursie pt. "Orzeł biały- nasza duma", klasy II-III uczestniczyły w konkursie "Legendy polskie zaklęte w znaczku pocztowym" . Natomiast klasy IV-VI prezentowały w swoich pracach hasło "Wolność kocham i rozumiem". Z kolei uczniowie klas VII, VIII, III Gim. odpowiedzieli na pytanie "Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza być patriotą?

Po zakończeniu szkolnego świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości społeczność ZKiW w Dziemanach wzięła udział w gminnych obchodach. Pierwszym miejscem uroczystości gminnych był plac przed Urzędem Gminy w Dziemianach. wójt Leszek Pobłocki w swoich przemówieniu zwrócił uwagę na szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, na współczesny patriotyzm wyrażony w uczciwej pracy i trosce o dobro rodziny.

Delegacje władz gminy, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, nauczycieli i uczniów poszczególnych szkół złożyły wieńce pod pomnikiem Sophienwalde.. Uczniowie oddali hołd bohaterom września 1939 roku, ofiarom zbrodni katyńskiej składając kwiaty i zapalając znicze. Szkolna społeczność wraz z dziemiańskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego złożyła również wiązankę w kościele pod tablicą upamiętniającą kapitana Alojzego Bruskiego- "Graba", żołnierza Armii Krajowej i Delegatury Sił Zbrojnych na Pomorzu.

Trwając w listopadowej zadumie pamiętamy, że "Sztuką jest umierać dla Oczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej" - St. Wyszyński.

nadesłane/Jadwiga Szyszka, Agnieszka Ostrowska/ ZKiW w Dziemianach

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.