Poznaj tajniki tego zawodu, jakim jest przedstawiciel handlowy

wtorek, 13 listopada 2018 r., 10:26
fot. nadesłane

Zaproponowano ci zatrudnienie jako przedstawiciel handlowy. Fantastycznie! Ale czym on właściwie się zajmuje? Jakie są jego obowiązki?

Szukałaś pracy w różnych ogłoszeniach, wśród znajomych na portalach, m.in. Pracuj.pl. W końcu się udało! Oto kilka wskazówek.

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Do głównych jego zadań należy przede wszystkim pozyskiwanie nowych klientów dla firmy, której jest przedstawicielem. Co więcej, w jego obowiązkach znajduje się również: obsługa klienta, zawieranie umów oraz utrzymywanie kontaktów z pozyskanymi już klientami. Przedstawiciel handlowy stara się pozyskać jak najwięcej informacji o każdym kliencie, aby w ten sposób mógł przekonać ich i zachęcić do danej oferty. Praca przedstawiciela handlowego odbywa się głównie w trasie, ciągłym biegu, nie należy ona do siedzących. To jeden z najpopularniejszych mobilnych zawodów na rynku, dlatego też bardzo często przedsiębiorstwa oferują służbowe samochody w ramach świadczenia pracownika.

Jakimi cechami musi się odznaczać przedstawiciel handlowy?

• Przede wszystkim musi być to osoba lubiąca kontakt z drugim człowiekiem; bardzo otwarta i kontaktowa;

• Taka, która wzbudza zaufanie innych, ale też wykazuje się znajomością różnych technik negocjacji i sprzedaży;

• Osoba na tym stanowisku musi wykazywać się wiedzą z tej branży;

• Ważna jest również taka cecha jak cierpliwość do ludzi. Istnieją sytuacje, w których często musimy coś komuś tłumaczyć po kilka razy, na spokojnie. W tym zawodzie, w obcowaniu z klientem nie wolno nam się denerwować i okazywać naszych negatywnych emocji. Zniechęci to tylko naszego klienta.

• Konsekwencja dążenia do celu - to cecha bardzo pożądana w tym zawodzie. Należy znać swój cel i konsekwentnie do niego dążyć.

• Dobra prezentacja to podstawa, dlatego odpowiedni ubiór jest wymagany, gdyż w tym zawodzie pierwsze wrażenie jest najważniejsze!

• Co więcej, osoba zajmująca takie stanowisko powinna być: sumienna, odpowiedzialna i punktualna, a także odporna na stres.

• Ze względu na fakt, że przedstawiciel pracuje sam musi zdyscyplinowany, dobrze zorganizowany i samodzielny w podejmowaniu kluczowych decyzji.

Zarobki pod lupą. Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Przyjmuje się, że średnie wynagrodzenie przedstawiciela handlowego wynosi ok. 2 400 zł netto. Istnieje również grupa, której zarobki przekraczają 3 000 zł. Według portalu Pracuj.pl osoba wykonująca ten zawód najwięcej zarobi w województwach: mazowieckim, małopolskim oraz wielkopolskim. Najmniej zaś na terenach województw: opolskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Jakie wymagania stawiają pracodawcy?

Przyglądając się ofertom pracy, można dostrzec, że pracodawcy cenią sobie takich przedstawicieli, którzy są przede wszystkim otwarci na ludzi, na komunikację z nimi, a przy tym są pewni siebie i dobrze czują się w tej branży. Od kandydatów oczekuje się także:
• wiedzy z zakresu technik negocjacji, technik sprzedaży,
• samodzielności w podejmowanych działaniach,
• zaangażowania,
• dobrej organizacji pracy.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.