Abisynia. Spłonął budynek mieszkalny - możesz wspomóc pogorzelców

wtorek, 13 listopada 2018 r., 09:14
fot. internet/OSP Wiele

W poniedziałkowy wieczór dziesięć zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem budynku mieszkalnego w Abisynii Karsińskiej. Całkowitemu spaleniu uległo poddasze wraz z wyposażeniem. Gmina zapewniła pogorzelcom mieszkanie zastępcze. Trwa zbiórka na rzecz odbudowy rodzinnego domu.

Zgłoszenie o pożarze dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kościerzynie otrzymał w poniedziałek po godzinie 17.

- Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów stwierdzono, że ogniem objęte jest poddasze budynku mieszkalnego, jednorodzinnego. Poddasze wraz z wyposażeniem uległo całkowitemu spaleniu. Straty wstępnie oszacowano na około 250.000 zł - podaje st kpt. Jacek Szyszka, rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Kościerzynie.

Wstępnie jako przyczynę podaje się nieszczelność przewodu kominowego. W akcji, która trwała trzy godziny, brało udział dziesięć zastępów strażaków, po dwa z JRG Kościerzyna i OSP Karsin oraz OSP Wiele, OSP Osowo, OSP Wdzydze Tucholskie, OSP Przytarnia, OSP Górki, OSP Raduń i OSP Konarzyny.

Budynek obecnie nie nadaje się do zamieszkania. Karsiński samorząd zapewnił pogorzelcom mieszkanie zastępcze. Trwa jednak zbiórka na rzecz odbudowy domu rodzinnego mieszkańców Abisynii.

- Szczęście w nieszczęściu, nic nikomu się nie stało. Mój najmłodszy 17-letni brat wykazał się odwagą i ewakuował wszystkich z budynku. Zadzwonił po straż i ze łzami w oczach widział to piekło. Ognień zajął dach od komina, potem zajęło strychy i ogień wdarł do pokoju, w którym był. Zmoczył szmatę i owinął nią swoją buzię, bo nagle dymu było tak dużo, że nie było nic widać - pisze pani Magdalena.

- Nie stać nas na odbudowę domu. A chcielibyśmy, aby właśnie w tym miejscu miały przystań także i nasze dzieci i wnuki. Dom nie nadaje się do remontu, strop w każdej chwili może się zawalić, a ściany są całe zawilgłe. Kilka dokumentów udało się uratować i sprzętów AGD, które były w dolnych pomieszczeniach - dodaje.

Jak możesz pomóc? Wejdź na stronę zrzutka.pl i wpłać dowolną kwotę.

Zdjęcia z pożaru dzięki uprzejmości OSP Wiele.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.