Powiatowe Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

niedziela, 11 listopada 2018 r., 17:14
fot. AL

W Kościerzynie uroczyście uczczono 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie liczne delegacje przybyły pod Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik Chrystusa Króla, gdzie złożono kwiaty.

Powiatowe obchody Dnia Niepodległości w Kościerzynie rozpoczęto w samo południe od odśpiewania Hymnu Narodowego. Następie w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Po niej poczty sztandarowe, delegacje przedstawicieli władz samorządowych, szkół oraz instytucji i organizacji działających na terenie powiatu przemaszerowali pod Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik Chrystusa Króla. Tam złożono wiązanki kwiatów.

- Obchodzimy dziś uroczyście setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wraz z naszą Niepodległą, której towarzyszymy w jej jubileuszu zatrzymajmy się na moment i z takiej właśnie, urodzinowej perspektywy przyjrzyjmy się przeszłości i złóżmy urodzinowe życzenia Polsce i nam - Polakom. W 1918 roku nasz Ojczyzna rodziła się po ponad 120 latach porozbiorowej niewoli. Wcześniej kilka pokoleń naszych rodaków wyczkiwało jej powstania (...). Naszym przodkom przyszło borykać się z tak wieloma powojennymi problemami, że możemy ich tylko podziwiać za to, że trudnościom tym sprostali. (...) Polska rodziła się w okolicznościach skrajnie trudnych, w których jej dalsze niepodległw życie wcale nie było rzeczą pewną. Ale miała wtedy atut najważniejszy - Polaków, naszych przodków. Miała tych, o których urodzony w Będominie Józef Wybicki pisał 121 lat wcześniej "... nie zginęła, kiedy my żyjemy" - podkreślała w swoim wystąpieniu starosta kościerski Alicja Żurawska.

- Polska rodziła się, krzepła i rozwijała zbiorowym wysiłkiem wszystkich Polaków. Jej późniejsze burzliwe losy składają się na opowieść złożoną z kilku fragmentów. Najpierw więc dzieje odrodzonej II Rzeczypospolitej, potem druga wojna światowa. Ta wojna doprowadziła do śmierci co piątego obywatela przedwojennej Rzeczpospolitej. Zniszczyła polską inteligencję i warstwę przywódczą. Doprowadziła do zagłady narodu żydowskiego. Obróciła nasz kraj w ruinę. Zniszczyła terytorium, tkankę społeczną i niepodległość. My, kościerzacy, myślimy o niej jakoo szczególnie okrutnym czasie włączenia Pomorza do Rzeszy, naznaczonego maswymi deportacjami, licznymi egzekucjami inteligencji, w tym księży, wcielaniem młodych mężczyzn do Wermachtu, a zakończonym koszmarem przejścia radzieckiego frontu, masowymi i wywózkami. Wojenne rany zabliźniały się długo. Utracona niepodległość została zastąpiona pozorną niezależnością w obrębie strefy radzieckich wpływów - kontynuowała.

Jak zaznaczała starosta w swojej przemowie, istniejący do 1989 roku PRL stać się musiał dla Polaków namiastką Ojczyzny. Dopiero w 1989 roku nadarzyła się okazja do rozpoczęcia długiej drogi ku normalnemu życiu, drogi ku prawdziwie niepodległej Polski.

- Od 29 lat jesteśmy świadkami i uczestnikami przemiany, którą przechodzi nasz kraj, a my wraz z nim. Blisko jedna trzecia stuletnich dziejów Niepodległej to czas największej zmiany cywilizacyjnej w jej i naszych dziejach. (...) Dziękujemy Opatrzności i pokoleniom naszych przodków za to, że danym jest właśnie nam obchodzić tak piękny jubileusz stulecia Niepodległej Rzeczpospolitej. W jej stuletnich dziejach nie było szczęśliwszego czasu. Nie było szczęśliwszego pokolenia. Składając te podziękowania jednocześnie życzmy sobie i naszej Ojczyźnie jak najlepiej. Życzmy Polsce następnych stu lat, kolejnych stu lat bez wojen, terroru, śmierci i obcego panowania. Niech ci się wiedzie, a Pan Bóg niech ci błogosławi. Sto lat - Polsko - podsumowała starosta Alicja Żurawska.

Po uroczystościach przy Grobie i Pomniku w Ogródku Jordanowskim odbył się Piknik Patriotyczny z wieloma atrakcjami towarzyszącymi, m.in. wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, strzelaniem o Tarczę i Szablę Starosty Kościerskiego oraz XI Rajdem Niepodległości. Relację z tej części świętowania 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawimy w osobnym materiale.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.